Kırsal kırılganlıklar ve dayanıklı kırsal planlama
Rural vulnerabilities and resilience rural planning
  1. Tez No: 689313
  2. Yazar: GÜLCAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kırsal yerleşmeler yerel, ulusal ya da uluslararası düzeyde alınan kararlardan politik, ekonomik, sosyal ya da fiziksel olarak etkilenmekte ve çeşitli değişimler yaşamaktadır. Ülkemizde son yıllarda yerleşmelerin planlanmasıyla ilişkilendirilen dayanıklılık kavramı, yerleşmelerin yaşadığı şok ya da sorunlardan en az etkilenmesi ya da hiç etkilenmemesini ifade etmektedir. Kırsal yerleşmeler açısından bakıldığında dayanıklı kırsal planlamayla kırsal yerleşmeler yerleşmeyi tehdit eden olası kırılganlıkların farkında olup ve buna yönelik bir planlama anlayışı sayesinde şok sonrası olumsuz sonuçların önüne geçilecektir. Böyle bir planlama yaklaşımı aynı zamanda sürdürülebilir bir gelişme, insan refahı ve kamu yararı açısından da fayda sağlayacaktır. Çalışmanın ana amacı kırsal yerleşmeler için dayanıklılık çerçevesinin oluşturulması ve yerelde kırsal yerleşimlere yönelik kırılganlık ve direnç noktalarının tespit edilmesidir. Bu doğrultuda kentsel yerleşimlere farklı mesafelerde bulunan Eskişehir ilindeki Yukarıkalabak ve Beyyayla kırsal mahalleri oluşturulan kırsal dayanıklılık çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rural settings are affected politically, economically, socially or physically by decisions taken at the local, national or international level and experience various changes. The concept of resilience associated with the planning of settlements in recent years in our country refers to the least affected or not affected at all by the shocks or problems experienced by settlements. From the point of view of rural settings, with resilience rural planning, rural settings will be aware of the possible vulnerabilities that threaten to settle and post-shock negative consequences will be avoided thanks to a planning approach to this. Such a planning approach would also benefit sustainable development, human welfare and the public interest. The main objective of the study is to establish a resilience framework for rural settings and to identify points of vulnerability and resilience to rural settings locally. In this direction, the rural areas of Yukarıkalabak and Beyyayla in Eskisehir province, which are located at different distances to urban areas, are evaluated within the framework of the rural resilience created.