Bufo bufo (Linnaeus, 1758) ve Bufo verrucosissimus (Pallas, 1814) türlerinin dağılım örüntüsü
The distribution pattern of Bufo bufo (Linnaeus, 1758) and Bufo verrucosissimus (Pallas, 1814) species
- Tez No: 689326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Anadolu biyocoğrafyasında Bufo cinsine ait karakurbağaları Bufo bufo ve Bufo verrucosissimus olmak üzere iki tür ile temsil edilmektedir. Bu türlerin dağılım örüntüsü önceki yıllarda yapılan çalışmalarda karışıklık göstermesine rağmen son çıkan moleküler çalışma ile bu durum netlik kazanmıştır. Ancak, B. verrucosissimus türünün dağılım sahasının parçalı olması ve B. bufo türü ile allopatriklik göstermesi bu dağılımın nedenlerinin araştırılması gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Yapılan bu tez çalışması ile B. bufo ve B. verrucosissimus türlerinin dağılım örüntüsü, çevresel değişkenler ve ekolojik niş modellemesi kullanılarak araştırılmıştır. B. verrucosissimus için yıllık yağış ile en kurak ayın yağışları modelin oluşmasında en yüksek katkı sağlamışken, B. bufo için sıcaklık mevsimselliği değişkeni ön plana çıkmıştır. Yapılan bu çalışmada da B. verrucosissimus türü için en uygun habitatların Kafkasya ve Karadeniz boyunca Türkiye'nin kuzey hattında gözlemlendiği buna ek olarak Akdenizin doğusu ve Levant bölgesinde ise sınırlı uygunluk gösteren alanların var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. B. bufo türünün ise, Anadolu'nun kuzeyinden batısına ve güneyine kadar oldukça uygun habitatlar göstermiş ve hatta bu habitatlar Levent bölgesine kadar uzanmıştır. Sonuçlar, B. verrucosissimus türünün B. bufo türüne kıyasla Anadolu içerisinde daha sınırlı seviyede uygun habitata sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tür dağılımlarındaki benzerlik ise İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin her iki tür içinde uygun olmayan habitatlar ile sınırlanışıdır. Anadolu'nun bu anlamda bir bariyer etkisinin olduğu düşünüldüğünde, B. bufo ve B. verrucosissimus türleri üzerinde de aynı etkinin var olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Anatolian biogeography, toads belonging to the genus Bufo are represented by two species, Bufo bufo and Bufo verrucosissimus. Although the distribution pattern of these species has been confused in previous studies, this has become clear with the latest molecular study. However, the fact that the distribution area of B. verrucosissimus is fragmented and shows allopatricity with B. bufo species reveals the necessity to investigate the causes of this distribution. With this thesis study, the distribution pattern of B. bufo and B. verrucosissimus species was investigated using environmental variables and ecological niche modeling. While the annual precipitation for B. verrucosissimus and the precipitation of the driest month contributed the most to the formation of the model, the temperature seasonality variable came to the fore for B. bufo. The most suitable habitats for B. verrucosissimus species has been observed throughout the Caucasus and the Black Sea in Turkey's northern line, and additionally in the eastern Mediterranean and the Levant region have been reached the conclusion that there are areas with limited suitability. The B. bufo species, on the other hand, showed very suitable habitats from the north to west and south of Anatolia, and even these habitats extended to the Levent region. The results revealed that the B. verrucosissimus species has a more limited level of suitable habitat in Anatolia, in contrast to the B. bufo species. The similarity in species distribution is that the Central Anatolia and Eastern Anatolia regions are restricted to habitats that are not suitable for both species. Considering that Anatolia has a barrier effect in this sense, it is seen that there is the same effect on B. bufo and B. verrucosissimus species.