Türkiye'deki Bufo bufo ve Bufo verrucosissimus türlerinin morfolojik yönden karşılaştırılması
Morphological comparison of Bufo bufo and Bufo verrucosissimus species in Turkey
- Tez No: 510733
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'de dağılım gösteren Bufo cinsine ait olan Bufo bufo (Linneaus, 1758) ve Bufo verrucosissimus (Pallas, 1814) türleri arasındaki morfolojik farklılıkların belirlenmesidir. Çalışma kapsamında, Türkiye genelinde 25 farklı ilden örnekleme yapılmıştır. Örneklenen 193 (96 ♀, 97 ♂) bireyden 36 farklı değişene ait morfolojik ölçümler alınarak bireyler hem cinsiyet hem de tür bazında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgularda, dişi bireylerin erkeklere nazaran daha büyük vücut yapısına, büyük bir başa, dar açılı ve divergent durumlu parotidler ile başın her iki yanında daha fazla sıklıkta keratinli siğillere sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Bufo verrucosissimus türüne ait erkek ve dişi bireylerin Bufo bufo türüne ait erkek ve dişi bireylerden daha büyük bir baş yapısına ve daha uzun iç metatarsal tüberküllere sahip olduğu belirlenmiştir. Parotid açıları, parotidlerin durumu ve keratinli siğiller bakımından ise herhangi bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada türlerin morfolojik olarak çoğu karakter bakımından benzer olduğu, türler arasında yalnızca baş yapısı ve iç metatarsal tüberkül bakımından farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine morphological differences between Bufo bufo (Linneaus, 1758) and Bufo verrucosissimus (Pallas, 1814) species belonging to the genus Bufo. Within the context of this study, 193 (96 ♀, 97 ♂) individuals were sampled from 25 different provinces. These individuals were measured in terms of 36 different morphological characters and compared statistically between sexes and species. According to findings, it was found that females are bigger than males in terms of head and general body structure, their parotoids are more divergent and have narrower angle and more keratinized spines on the both sides of head. Besides, it was found that the individuals, in both sexes, of Bufo verrucosissimus have a bigger head and longer inner metatarsal tubercles than the individuals of Bufo bufo. There was no difference between species in terms of parotoid angle, parotoid divergence and keratinized spines. As a result of this study, it was found that both species are morphologically similar and differences between species are related to the head structure and inner metatarsal tubercle.