Mide kanseri hastalarında manevi bakım gereksinimleri ile manevi iyi oluş arasındaki ilişkide sağlık kaderciliğinin aracılık etkisi
The mediating effect of health fatalism on the relationship between spiritual care needs and spiritual well-being in stomach cancer patients
- Tez No: 890045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ŞİRİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı mide kanseri hastalarında manevi bakım gereksinimleri ile manevi iyi oluş arasındaki ilişkide sağlık kaderciliğinin aracılık etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde bir araştırmadır. Araştırmaya Van Yüzüncü Yıl Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nin onkoloji ve hematoloji kliniğinde Ekim 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında yatan 154 mide kanseri hastası alındı. Araştırmanın bağımsız değişkeni manevi bakım gereksinimleri, bağımlı değişkeni manevi iyi oluş ve aracı değişkeni sağlık kaderciliğidir. Araştırmanın verileri Tanımlayıcı Özellikler Formu, Dini Sağlık Kaderciliği Skalası, Manevi İyi Oluş Ölçeği ve Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği ile toplandı. Veriler sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t Testi, one way ANOVA, Pearson korelasyon ile analiz edildi. Aracı etki analizinde Process Macro yazılımı kullanıldı. Bulgular: Mide kanseri hastalarının % 55.8'i okuryazar değil ve hastaların yaş ortalaması 59.62±13.78'dir. Hastaların sağlık kaderciliği puan ortalaması 67.16±12.32'dir. Hastaların toplam manevi iyi oluş, anlam, barış ve inanç alt boyutlarının puan ortalaması sırası ile 19.40±0.51, 6.5±4.11, 5.06±3.67, 7.81±5.03'dir. Manevi bakım gereksinimleri toplam puan ortalaması 86.65±14.55, anlam ve umut 52.69±9.86, önemseme ve saygı puan ortalaması 33.96±5.69 ve'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the mediating effect of health fatalism on the relationship between spiritual care needs and spiritual well-being in gastric cancer patients. Material and method: It is a descriptive and correlational study. The study included 154 gastric cancer patients hospitalized in the oncology and hematology clinic of Van Yüzüncü Yıl Dursun Odabaş Medical Center between October 2023 and April 2024. The independent variable of the study was spiritual care needs, the dependent variable was spiritual well-being and the mediating variable was health fatalism. The datas were collected using the Descriptive Characteristics Form, The Religious Health Fatalism Scale, Functional Assessment of Chronic Illness Therapy–Spiritual Well-Being Scale (FACIT-SP 12), and Spiritual Care Needs Inventory. Datas were analyzed by number, percentage, mean, standard deviation, independent samples t test, one way ANOVA, Pearson correlation. Process Macro software was used for mediating effect analysis. Results: Among gastric cancer patients, 55.8% were illiterate and the mean age of the patients was 59.62±13.78 years. The mean the religious health fatalism score of the patients was 67.16±12.32. The mean scores of the total spiritual well-being, meaning, peace and faith sub-dimensions were 19.40±0.51, 6.5±4.11, 5.06±3.67, 7.81±5.03, respectively. The mean total score of spiritual care needs was 86.65±14.55, meaning and hope 52.69±9.86, caring and respect 33.96±5.69.