Kohlea boyutlarının manyetik rezonans görüntüleme ile 3 boyutlu olarak ölçülmesi güvenilir ve tekrar edilebilir midir?
Measuring 3d cochlea size on MRİ: is it reliable and accurate?
  1. Tez No: 689357
  2. Yazar: MEHMET BİLGİN ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ATALAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı daha önce bilgisayarlı tomografi ile yapılmış olan kohlea boyut ölçümlerinin manyetik rezonans görüntüleme ile tekrar edilebilirliğini ve güvenilirliğini test etmekti. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif, gözlemsel, analitik kurguya sahiptir. Postlingual işitme kayıplı hastaların kohlea boyutlarının bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) görüntülemeleri elde edildi. Bu görüntüler iki gözlemci tarafından 3 boyutlu olarak BT ve MR ile ölçüldü. Yapılan 3 boyutlu kohlea ölçümünün gözlemci-içi tutarlılık ölçümleri ve gözlemciler-arası tutarlılık ölçümleri Sınıf-içi korelasyon katsayısı (ICC) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Dahil edilen 35 hastanın 21'i (%70'i) erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 39,85±16,60 yıldı. Gözlemci 1 ortalama kohlea boyutlarını BT'de 41.52±2.25 mm ve MR'da 41.44±2.18 mm olarak ölçtü, ortalama fark 0.08 (%95 GA: -0.11 - 0.27) mm olarak bulundu. Gözlemci 2 ortalama kohlea boyutlarını BT'de 41.74±2.69 mm ve MR'da 42.33 ±2.53 mm olarak ölçtü, ortalama fark -0.59 (%95 GA: -1.00 ve -0.20) mm olarak bulundu. Tam tur kohlea uzunluğu için yapılan gözlemciler arası uyum ICC ile BT için 0,90 (%95 GA: 0,84 – 0,94) iken MR'da ICC 0,69 (%95 GA: 0,46 – 0,82) olarak bulundu. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları BT ile yapılan 3 boyutlu kohlea boyut ölçümlerinin gözlemciler-içi ve gözlemciler-arası uyumunun mükemmel olduğunu gösterdi. MR ile yapılan ölçümlerde gözlemciler-içi tekrar edilebilirlik özellikle tam tur kohlea uzunluğu için“iyi”ve“mükemmelken”, gözlemciler-arası uyum orta düzeyde kaldı. Bu sonuç BT görüntüleme kullanılan 3 boyutlu kohlea ölçüm yönteminin referans method olduğunu bir kez daha teyit etmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to test the repeatability and reliability of cochlea lateral wall length (LWL) using 3D magnetic resonance imaging. Materials and Methods: This study was retrospective and observational. Two observers measured the cochlea LWL of patients with post-lingual hearing loss using computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI). Intra-class correlation coefficient (ICC) was used to test the intra and inter-observer agreement of the 3D cochlea measurements. Results: Of the 35 patients included, 21 (70%) were male. The mean age of the participants was 39.85 ± 16.60 years. Observer 1 measured the mean LWL as 41.52 ± 2.25 mm on CT, and 41.44 ± 2.18 mm on MR, and the mean difference was found to be 0.08 (95% CI: -0.11 - 0.27) mm. Observer 2 measured the mean LWL as 41.74 ± 2.69 mm on CT, and 42.33 ± 2.53 mm on MR, and the mean difference was found to be -0.59 (95% CI: -1.00 and -0.20) mm. In the inter-observer agreement for LWL was 0.90 (95% CI: 0.84 - 0.94) for CT, while ICC was 0.69 (95% CI: 0.46 - 0.82) in MRI was found. Conclusion: This study showed that the 3D measurements of cochlea made by CT showed“excellent”intra-observer and interobserver agreement. Intra-observer agreement for LWL measurements by MRI, was“good”to“excellent,”while the interobserver agreement was“moderate.”These results confirmed that the 3D cochlea measurement method using CT imaging is the reference method.