Koklear hipoplazili hastalarda kokleanın boyutlarının temporal kemik bilgisayarlı tomografi ve temporal manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak ölçülmesi ve koklear implant seçimine etkileri
Measurements of cochlear dimensions in cochlear hypoplasia using temporal bone computerized tomography and temporal magnetic resonance imaging and effects of cochlear implant selection
- Tez No: 526010
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SENNAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İç kulak kemik anomalileri konjenital sensörinöral tip işitme kayıplarının yaklaşık %20'sini oluşturmaktadır. Günümüzde iç kulak anomalilerini değerlendirmede yaygın olarak Sennaroğlu sınıflaması kullanılmaktadır. Bu sınıflamaya göre koklear hipoplaziler (KH), koklea ve vestibülün ayrı olarak seçildiği fakat kokleanın normalden küçük boyutlarda olduğu anomalilerdir. KH I, II, III ve IV olmak üzere 4 alt tipi vardır. Mevcut sınıflama kokleaların radyolojik görüntüsüne göre yapılmış olup objektif bir ölçüm içermemektedir. Bu çalışmada sağlıklı ve hipoplazik kokleaların boyutlarını ölçerek hipoplazik koklea tanısında objektif değerler elde etmek amaçlanmıştır. Temporal kemik bilgisayarlı tomografi (BT) bulgularına göre koklear hipoplazi tanısı almış 36 hasta ile kronik otit nedeniyle temporal BT çekilmiş iç kulak anomalisi olmayan 40 sağlıklı koklea çalışmaya dahil edilmiştir. Temporal BT kullanılarak yuvarlak pencereden geçen aksiyel kesitte bazal dönüş uzunluğu, aynı kesitte bazal dönüş yüksekliği ve midmodiolar koklea yüksekliği ölçülmüştür.3D MPR (multiplanar rekonstrüksiyon) kullanılarak koklear kanal mid-skalar ve lateral duvar uzunluğu yuvarlak pencereden helikotremaya kadar işaretlenmiş, düz kanal haline getirildikten sonra ölçüm yapılmıştır. Temporal kemik Manyetik Rezonans Görüntüleme kullanılarak koklear sinir varlığı, vestibüler yapılar ve semisirküler kanallar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inner ear bone anomalies constitute approximately 20% of congenital sensorineural hearing loss. Today, Sennaroglu classification is widely used to evaluate inner ear anomalies. According to this classification, cochlear hypoplasia (CH) is anomalies in which the cochlea and vestibule are selected separately but the cochlea is small in size. There are 4 subtypes, CH I, II, III and IV. The present classification is made according to the radiological image of the cochlea and does not contain an objective measurement. In this study, it was aimed to obtain objective values of hypoplastic cochlea by measuring the dimensions of healthy and hypoplastic cochleas. Thirty-six patients with cochlear hypoplasia according to temporal bone computed tomography (CT) findings and forty normal cochleas with temporal CT due to chronic otitis were included in the study. Using temporal CT, basal turn length, basal turn height and midmodiolar cochlear height were measured axial section through round window Using the 3D MPR (multiplanar reconstruction), the cochlear canal mid-scalar and lateral wall length were marked from the round window to the helicotrema, were measured. Using temporal bone Magnetic Resonance Imaging, the presence of cochlear nerve, vestibular structures and semicircular canals were investigated.