İç kulak malformasyonlu hastalarda anteroposterior grafi ile açısal insersiyon derinliği ölçümü, koklea boyutları ve elektrod uzunluğu ile ilişkisinin incelenmesi
Angular Insertion Depth Measurement on Anteroposterior Skull X-ray in Patients with Inner Ear Anomaly, Investigation of Its Relationship with Cochlea Dimensions and Electrode Length
  1. Tez No: 800819
  2. Yazar: BURÇAY TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İç kulak malformasyonlu bir hastada ilk defa 1983 yılında koklear implantasyon cerrahisi gerçekleştirildiğinden beri iç kulak malformasyonları koklear implantasyon için kontraendikasyon teşkil etmemektedir. Koklear implantasyon cerrahisinin odyolojik sonuçları biyografik, odyolojik, bilişsel ve elektroda bağlı birçok parametreden etkilenmektedir. Elektroda bağlı parameterlerden açısal insersiyon derinliği (AID) ve odyolojik sonuçlarla ilişkisi son yılların popüler konu başlıklarındandır. Açısal insersiyon derinliği ölçümünde Anteroposterior grafi düşük radyasyon maruziyeti, kısa çekim süresi, uygulama ve yorumlama kolaylığı gibi önemli avantajlara sahiptir. Literatüre bakıldığında normal anatomili koklealarda açısal insersiyon derinliği ile koklea boyutları ve elektrod uzunluğu arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma mevcuttur. Ancak iç kulak malformasyonlarında açısal insersiyon derinliğini etkileyen parametreler hakkında yapılmış çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızda AID ölçümünde AP grafinin güvenilirliğini saptamak, iç kulak malformasyonlarında kullanılan farklı elektrodların insersiyon açıları hakkında tanımlayıcı bilgi vermek ve insersiyon açısını etkileyen parametreleri incelemek amaçlanmıştır. Klinisyenlere koklear implant elektrodu seçiminde yol göstereceği düşünülmektedir. Çalışmamıza 198 iç kulak malformasyonlu (26 IP-I, 79 IP-II, 9 IP-III, 17 KH-II, 28 KH-III, 6 KH-IV, 15 KAS, 13 GVA ve 5 izole VD) ve 60 sağlıklı koklea dahil edilmiştir. Yüksek çözünürlüklü BT görüntülemesinde aksiyel ve koronal oblik reformat kesitlerde koklea bazal dönüş uzunluğu ölçülmüştür. Post-operatif çekilen anteroposterior kafa grafilerinde, 3 farklı klinisyen tarafından açısal insersiyon derinliği ayrı ayrı ölçülmüş ve sonuçlar kıyaslanmıştır. AP kafa grafisinde açısal insersiyon derinliği ölçümünde araştırmacılar arası iç tutarlılık testinde çok yüksek düzeyde tutarlılık saptanmıştır (R=0,906). AP grafinin açısal insersiyon derinliği ölçümünde güvenilir ve kolay öğrenilebilir bir metod olduğu görülmektedir. Kontrol ve çalışma gruplarında açısal insersiyon derinliği ile koklea bazal dönüş uzunluğu arasında negatif yönde ve elektrod uzunluğu arasında pozitif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. (R=0,947 ve R=0,606) . Inkomplet partisyon tip I ve II malformasyonlarında Med-El Form24 elektrod 1 turdan fazla dönmüş olup, Form19 elektrod 1 turdan az dönmüştür. Gusher gelişen IP-I ve IP-II vakalarında Form24 elektrod seçilmesi yeterli koklear uyarımı sağlamanın yanında BOS kaçağı kontrolünde fayda sağlayacaktır. Gusher gelişmeyen IP-I ve IP-II vakalarında kokleayı daha iyi uyaracak uzun elektrodlar seçilmelidir. IP-III malformasyonunda Med-El Form19 ve Form24 elektrodlarının ikisi de 1 turdan fazla dönmüştür. Hemen her zaman gusher beklenen IP-III vakalarında küçük koklealarda Form19, boyutları normale yakın koklealarda ise Form24 seçilmelidir. Koklear hipoplazilerde Med-El Form19 ve Form24 elektrodlar 1 tam turdan fazla dönmüştür. Koklea boyutlarının normalden küçük olduğu koklear hipoplazilerde gusher gelişen vakalarda koklea boyutlarına göre Med-El Form19 ve Form24 elektrodların seçilmesi uygundur. Gusher gelişmeyen vakalarda intrakoklear hasara yol açmayacak ve yeterli koklear uyarımı sağlayacak uzunlukta farklı elektrodlar seçilebilir. Örneğin lateral duvar elektrodları arasında ortalama uzunluğa sahip Cochlear Slim Straight elektrodun 20 ve 25 mm'yi işaret eden iki indikatörü arasında bir noktada insersiyon tamamlanarak arzu edilen insersiyon açısı elde edilebilir. Koklea boyutlarının normal olduğu GVA, KAS ve izole VD malformasyonlarında gusher beklenmediğinden yeterli koklear uyarımı sağlayacak uzunlukta elektrodların kullanımı mantıklı görünmüktedir. İlerde yapılacak çalışmalarda iç kulak malformasyonlarında optimal odyolojik sonuçlar elde etmek için ideal açısal insersiyon derinliği tespit edilebilmesi durumunda bu çalışmanın verileri klinisiyenlere elektrod seçimi konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In 1983 cochlear implantation surgery was performed for the first time in a patient with inner ear anomaly, since then inner ear malformations are no longer contraindication to cochlear implantation. The audiological results of cochlear implantation surgery are affected by several biographical, audiological, cognitive and electrode-related parameters. Angular insertion depth (AID), one of the electrode-dependent parameters, and its relationship with audiological results are popular topics in recent years. Anteroposterior skull X-ray has important advantages such as low radiation exposure, short exposure time, ease of application and interpretation in angular insertion depth measurement. When we look at the literature, there are many studies examining the relationship between angular insertion depth, cochleal dimensions and electrode length in cochleas with normal anatomy. However, studies on parameters affecting angular insertion depth in inner ear malformations are very limited. In our study, it was aimed to determine the reliability of AP X-ray in AID measurement, to give descriptive information about the insertion angles of different electrodes used in inner ear malformations, and to examine the parameters affecting the insertion angle. It is thought that it will guide clinicians in the selection of cochlear implant electrodes. Our study included 198 IEM's (26 incomplete partition type I (IP-I), 79 IP-II, 9 IP-III, 17 cochlear hypoplasia type II (CH-II), 28 CH-III, 6 CH-IV, 15 cochlear aperture stenosis (CAS), 13 enlarged vestibular aqueduct (LVA), and 5 isolated vestibular dilatation (VD) and 60 healthy cochleas. Basal turn length of the cochlea was measured in axial and coronal oblique reformat sections on high-resolution CT imaging. In post-operative anteroposterior head radiographs, angular insertion depth was measured separately by 3 different clinicians and the results were compared. A very high level of consistency was found in the inter-rater reliability (ICC) test in the measurement of angular insertion depth in the AP head x-ray (R=0.906). AP X-ray seems to be a reliable and easy-to-learn method for measuring angular insertion depth. In the control and study groups, there was a negative correlation between the angular insertion depth and the basal turn length of the cochlea, and a positive correlation between the electrode length and angular insertion depth. (R=0.947 and R=0.606). In incomplete partition type I and II malformations, Med-El Form24 electrode rotated more than 1 turn, Form19 electrode turned less than 1 turn. Choosing a Form24 electrode in IP-I and IP-II cases with gusher will not only provide adequate cochlear stimulation, but will also be beneficial in controlling CSF leakage. In IP-I and IP-II cases where gusher does not develop, long electrodes that better stimulate the cochlea should be selected. In IP-III malformation, both Med-El Form19 and Form24 electrodes rotated more than 1 turn. In IP-III cases where gusher is almost always expected, Form 19 should be chosen for small cochleas and Form 24 for cochleas close to normal in size. Med-El Form19 and Form24 electrodes rotated more than 1 full turn in cochlear hypoplasia. It is appropriate to choose Med-El Form19 and Form24 electrodes according to the cochlea size in cases where gusher develops in cochlear hypoplasias. In cases where gusher does not develop, electrodes with different lengths that will not cause intracochlear damage and provide sufficient cochlear stimulation can be selected. For example, the desired insertion angle can be obtained by completing the insertion at a point between the two indicators (pointing 20 and 25 mm) of the Cochlear Slim Straight electrode, which has an average length between the lateral wall electrodes. Since gusher is not expected in LVA, CAS and isolated VD malformations with normal cochlear sizes, it seems reasonable to use electrodes long enough to provide adequate cochlear stimulation. If the ideal angular insertion depth can be determined to obtain optimal audiological results in inner ear malformations in future studies, the data of this study will help clinicians in electrode selection.