Çocuk acil serviste ve çocuk yoğun bakım ünitesinde yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of HİGH flow nasal cannula oxygen therapy in the pediatric emergency department and pediatric intensive care unit
- Tez No: 689358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Solunum yetmezliğinde en önemli tedavi basamağı oksijendir. Isıtılmış ve nemlendirilmiş olarak verilen yüksek akım nazal kanül oksijen tedavisi (YANKO), solunum sıkıntısı olan çocuklarda tüm dünyada kullanımı giderek artan bir tedavi yöntemidir. Çocuklarda akut bronşiolit başta olmak üzere birçok endikasyonda tercih edilmektedir. Çalışmamızda çocuk acil servis ve çocuk yoğun bakım ünitesinde solunum sıkıntısı ve solunum yetmezliği nedeniyle YANKO tedavisi alan hastalarda yaşamsal bulgulardaki değişimi, tedavinin etkinliğini ve tedavi başarısını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Araştırmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Kliniği'nde Çocuk Acil Servis ve Çocuk Yoğun Bakımda 1 Ekim 2018-1 Temmuz 2020 tarihleri arasında takip edilen 1 ay-18 yaş arası yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisi uygulanan olgular dahil edilmiştir. Hastalardan endikasyon dahilinde görülen tam kan sayımı, biyokimya, kan gazı ve PAAG tetkikleri dosyalarından ve hastane sisteminden kaydedildi. Olguların yüksek akışlı nazal kanül oksijen tedavisi öncesi ve tedavinin başlangıcından 1 saat sonraki GKS, solunum sayısı, mRDAI skoru, kalp tepe atımı, oksijen satürasyonu, S/F oranı kaydedildi. Veri kayıt formuna hastaların demografik özellikleri, YANKO tedavisi endikasyonu, altta yatan kronik hastalıkları, tedavi başarısı, tedavi süresi, hastanede yatış süresi, mortalite kaydedildi. SPSS formuna elde edilen veriler girilerek araştırmanın istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 191 olgunun 121'i (%63,4) erkek, 70'i (%36,6) kadın cinsiyettedir. Yaş ortalamaları 37,53±51,89 ay idi. Vücut ağırlıklarının ortalaması 13,51±11,07 kg idi. En sık görülen YANKO tedavisi endikasyonu bronkopnömoni (n=83, % 43,5) idi. YANKO tedavi endikasyonuna göre en başarılı 3 hasta grubunun astım (%100) , krup (%100) ve akut bronşiolit (%98) olduğu görüldü. Olguların % 53,4 (n=102)'ünde altta yatan kronik hastalık mevcut iken, en sık görülen kronik hastalık (% 18,6 n=19) kronik akciğer hastalığı/ bronkopulmoner displazi idi. Olguların % 81,7 (n=156)'sinde YANKO tedavisi başarılı oldu. Tüm olgularda YANKO tedavisi 1.
Özet (Çeviri)
Objective: The most important treatment step in respiratory failure is oxygen. High flow nasal cannula oxygen therapy (HFNC), which is given as heated and humidified, is a method that is increasingly used in children with respiratory distress all over the world. It is preferred in many indications, especially acute bronchiolitis in children. In our study, we aimed to evaluate the change in vital signs, the effectiveness of the treatment and the success of the treatment in patients who received high-flow nasal cannula oxygen therapy for respiratory distress and respiratory failure in the pediatric emergency service and pediatric intensive care unit. Material and Methods: Patients aged 1 month to 18 years, who were followed up in the Pediatric Emergency Service and Pediatric Intensive Care Unit in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatric Clinic between 1 October 2018 and 1 July 2020, were included in the study. The complete blood count, biochemistry, blood gas tests and the hospital system were recorded from the patients within the indications. GCS, respiratory rate, mRDAI score, peak heart rate, oxygen saturation, and S/F ratio were recorded before and 1 hour after the start of high-flow nasal cannula oxygen therapy. Demographic characteristics of the patients, indication for HFNC treatment, underlying chronic diseases, treatment success, duration of treatment, length of hospital stay, and mortality were recorded in the data recording form. Statistical analysis of the research was performed by entering the data obtained into the SPSS form. Results: Of the 191 cases included in the study, 121 (63,4%) were male and 70 (36,6%) were female. The mean age was 37,53±51,89 months. The mean body weight was 13,51±11,07 kg. The most common indication for HFNCO treatment was bronchopneumonia (n=83, 43,5%). According to HFNCO treatment indication, the 3 most successful patient groups were asthma (100%), croup (100%) and acute bronchiolitis (98%). While 53,4% (n=102) of the cases had an underlying chronic disease, the most common chronic disease (18,6% n=19) was chronic lung disease/bronchopulmonary dysplasia. HFNCO treatment was successful in 81,7% (n=156) of the cases.