Viscoelasticity of hamstrings and athletic performance in rowers: effects of ballistic stretching, hamstring extender exercise and kinesio taping
Kürekçilerde hamstring kasinin viskoelastisitesi ve atletik performans: Balistik germenin, hamstring uzatma egzersizinin ve kinezyo bantlamanin etkileri
- Tez No: 689361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, arka uyluk bölgesi üzerine yapılan uygulamaların, kürekçilerde hamstring kasının biyomekanik parametrelerine ve bunların atletik performansa olan akut etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 30'u Fenerbahçe Kürek Takımı, 30'u Türk Balıkadamlar Kulübü Kürek Takımından olmak üzere 60 gönüllü (60E; 15,08±0,787 yıl) Ocak 2021 – Haziran 2021 arasında çalışmaya dahil edilmiştir. Hamstring kasının biyomekanik parametreleri, MyotonPRO, Tallinn, Estonya cihazıyla ölçülmüştür. Sporcuların atletik performansları durarak uzun atlama testi ile değerlendirilmiştir. Sporcular, randomize bir şekilde Balistik Hamstring Germe Grubu (n= 20), Hamstring Uzatma Egzersiz Grubu (n= 20) ve Kinezyobantlama Grubu (n= 20) olarak üçe ayrılmıştır. Uygulamaların ardından, ölçüm yöntemleri tekrarlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre öncesi ve sonrası sonuçlar kıyaslandığında, BHGG'de biceps femoris longus kasının frekans değerinde, semitendinozus kasının ise frekans ve sertlik değerlerinde, HUEG'de biceps femoris longus kasının frekans değeerinde, semitendinozus kasının ise relaksasyon süresinde, KBG'de ise biceps femoris longus kasının frekans ve sertlik değerlerinde, semitendinozus kasının ise frekans, sertlik, relaksasyon süresinde, ve bozunma ile relaksasyon süresi arasında oranda bir iyileşme bulunmuştur(p < 0.05). Ayrıca, bütün gruplarda DUAT ile değerlendirilen atletik performans değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulunmuştur (p < 0.05). Gruplar arası kıyaslama yapıldığında, yalnızca biceps femoris longus kasının frekans değerinde anlamlı bir fark bulunmuştur (p < 0.05). Bu fark BHG ve HUE gruplarından kaynaklanmakta ve BHGG lehine bir pozitiflik söz konusudur. Gruplar arasında atletik performans açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Balistik Hamstring Germe, Hamstring Uzatma Egzersizi ve Kinezyo Bantlama uygulamalarının tamamı hamstring kasının viskoelastik özelliklerini geliştirmak için kullanılabilir. Her üç uygulamanın birbirleri üzerine bir üstünlüğü bulunmamaktadır fakat Biceps Femoris Longus kasının tonusuna etki etmek istendiğinde Balistik Hamstring Germe tercih edilebilir. Her üç uygulama sporcuların atletik performansını geliştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate acute effects of ballistic hamstring stretching, hamstring extender exercise, and kinesiotaping application on mechanical properties of hamstring muscles and standing long jump performance on elite and sub-elite athletes. A total of 60 volunteer participants including 30 rowing athlete who are in Fenerbahçe Rowing Team and 30 rowing athletes who are in the Turkish Divers Club were included(60M; 15,08±0,787 years.) between January 2021-February 2021. Biomechanical parameters of hamstring muscles were assessed by MyotonPRO, Tallinn, Estonia. Athletic performance was assessed by Standing Long Jump Test (SLJT). The athletes were randomly divided into Ballistic Hamstring Stretching Group (n= 20), Hamstring Extender Exercise Group (n= 20), and Kinesiotape Group (n= 20). After applications, MyotonPRO and SLJT measurements were applied again. According to the results of study, There is an improvement in frequency of m. biceps femoris longus and frequency and stiffness of m. semitendinozus for BHSG, frequency of m. biceps femoris longus and relaxation time of m. semitendinozus for HEEG, and frequency and stiffness of m. biceps femoris longus and frequency, stiffness, relaxation time and creep of m. semitendinozus for KTG compared to before and after results. In addition, all groups have statistically significant improvement in athletic performance which is assessed by SLJT (p < 0.05). When comparing the three groups, there is only one statistically significant was found in frequency of m. biceps femoris longus (p < 0.05). This statistically significant difference was due to BHSG and HEEG, and there was a positivity towards BHSG. No difference was found between groups in terms of athletic performance which is assessed by SLJT. Ballistic Hamstring Stretching, Hamstring Extender Exercise, and Kinesio Taping applications can be used to improve the viscoelastic properties which are tones, stiffness, and flexibility of the hamstring muscles. There was no superiority between the three applications, but Ballistic hamstring stretching can be preferred to improve the frequency of the biceps femoris longus muscle. All three applications can be used to increase the athletes' athletic performance.