Süt inekçiliği işletmelerinde bazı senkronizasyon protokollerinin simülasyonu
Some of dairy farming enterprises simulation of synchronization protocols
  1. Tez No: 689362
  2. Yazar: NUREFŞAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Ülkemizde ve dünyada reprodüktif açıdan senkronizasyon protokolleri işletmelerin vazgeçilmez uygulamaları haline gelmiştir. Bu protokollerin karlılık oranları çeşitli faktörlere bağlıdır. Amacımız ülkemizdeki mikro ve makro işletmeler için en karlı senkronizasyon protokollerini bir simülasyon üzerinde belirlemek ve etkin reprodüktif verim sağlamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada; 2020 Microsoft Office Excel çalışma sayfasında 'rastgelearada' formülü kullanılarak; 400 Holstein ve 400 Simental ırkı inekten, her ırk kendi içerisinde olmak üzere 100 hayvanlık 8 farklı grup oluşturuldu. Her gruba dört senkronizasyon protokolü excel üzerinde uygulandı, ortalama gebelik oranları belirlendi. Bulgular: Yapılan excel simülasyonunda ovsynch protokolü gebelik oranı Holstein ırkı ineklerde %77.98, Simental ırkı ineklerde %81.59, double ovsynch protokolü gebelik oranı Holstein ırkı ineklerde %90.78, Simental ırkı ineklerde %92.63, select synch protokolü gebelik oranı Holstein ırkı ineklerde %77.33, Simental ırkı ineklerde %81.33, hedef tohumlama protokolü gebelik oranı Holstein ırkı ineklerde %91.24, Simental ırkı ineklerde %93.02 olarak hesaplandı. Sonuç: Simülasyonda bu protokollerle yapılmış olan çalışmalara ait makalelere göre 2021 yılı ortalama protokol maliyetleri, ortalama gebelik oranları belirlendi. Bütün bu etmenler göz önünde bulundurulup, işletmelerin karlılığı düşünüldüğünde, en karlı olan protokol; hormon maliyeti ve iş gücünün daha az olması nedeniyle ovsynch protokolü olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Reproductive synchronization protocols have become indispensable applications of enterprises in our country and in the world. The profitability of these protocols depends on several factors. Our aim is to determine the most profitable synchronization protocols for micro and macro enterprises in our country on a simulation and to provide effective reproductive efficiency. Material and method: In the study; In the 2020 Microsoft Office Excel worksheet, using the 'RandBetween' formula; Eight different groups of 100 animals were formed from 400 Holstein and 400 Simmental cows. Four synchronization protocols analyzed for each group were applied on excel, and average pregnancy rates were obtained Results: In the excel simulation, ovsynch protocol pregnancy rate was 77.98% in Holstein cows, 81.59% in Simmental cows, double ovsynch protocol pregnancy rate was 90.78% in Holstein cows, 92.63% in Simmental cows, selecsynch protocol pregnancy rate was 77.33% in Holstein cows, 33% in Simmental cows. target insemination protocol pregnancy rate was calculated as 91.24% in Holstein cows and 93.02% in Simmental cows. Conclusion: According to the articles of the studies conducted with these protocols in simulation, the average protocol costs and average pregnancy rates for 2021 were determined. Considering all these factors and considering the profitability of the enterprises, the most profitable protocol; It was determined as the ovsynch protocol due to the hormone cost and less labor force.