Abdominal cerrahi sonrası hastaların erken mobilizasyon durumlarının konfor düzeyine etkisi
The effect of early mobilization status onthe comfort level of patients after abdominal surgery
- Tez No: 689370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gözde Çandır, Abdominal Cerrahi Sonrası Hastaların Erken Mobilizasyon Durumlarının Konfor Düzeyine Etkisi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Hemşirelik AD Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2021. Bu araştırma, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Hastaların erken mobilizasyon durumlarının konfor düzeylerine olan etkileri üzerine yapıldı. Araştırmanın verileri 15 Kasım 2020 ve 20 Şubat 2021 tarihleri arasında toplamda 252 hastadan toplandı. Veriler Sosyodemografik ve Hastalığa İlişkin Bilgiler Veri Formu, Gözlemci Hareketlilik Ölçeği (GHÖ) ve Genel Konfor Ölçeği (GHÖ) kullanılarak elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde; Bağımsız Gruplarda t testi, Mann-Whitney testi, Kruskall-Wallis Varyans Analizi kullanıldı tekrarlı ölçümlerdeyse Tek Yönlü Varyans Analizi ve ki-kare analiz testleri uygulandı. Etik ve kurum izni alındıktan sonra yoğun bakım ünitesinde yatan 252 hastanın sosyo demografik özellikleri hasta formu uygulandı. Uygulanan formda 113 (%44,8)'inin kadın olduğu, 139 (%52,3)'unun erkek olduğu görüldü. Hastaların Gözlemci Hareketlilik Ölçeği puanlarına yönelik hastaların 'yatak içinden bir taraftan diğer tarafa dönme, yatak kenarında oturma, ayağa kalkma ve yürüme' aktiviteleri sırasında hastanın en fazla hemşireye bağımlı olduğu görüldü. Hastaların %52'sinin yatak kenarında oturmak için hemşireye bağımlı oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
Gözde Çandır, The Effect of Early Mobilization Status onthe Comfort Level of Patients After Abdominal Surgery, Hasan Kalyoncu University, Graduate Education Institute, Department of Nursing, Master's Thesis, Gaziantep, 2021. This study was carried out on the effects of early mobilization status on the comfort levels of the patients hospitalized in the General Surgery Intensive Care Unit in Adana City Training and Research Hospital. The data of the study were collected from 252 patients in total between 15 November 2020 and 20 February 2021. The data were obtained using the Sociodemographic and Disease-Related Information Data Form, the Observer Mobility Scale (GSS), and the General Comfort Scale (GSS). In the evaluation of the data; The t test, Mann-Whitney test, Kruskall-Wallis Analysis of Variance were used in Independent Groups, and One-Way Analysis of Variance and chi-square analysis tests were applied in repeated measurements. After obtaining ethical and institutional permission, the socio-demographic characteristics of 252 patients hospitalized in the intensive care unit were applied to the patient form. In the applied form, 113 (44.8%) were female, 139 (52.3%) were male. Regarding the Observer Mobility Scale scores of the patients, it was observed that the patient was most dependent on the nurse during the activities of 'turning from one side of the bed to the other, sitting by the bed, standing up and walking'. It was observed that 52% of the patients depended on the nurse to sit by the bedside.