Normal doğum yapmış kadınlarda doğum memnuniyeti ve ilişkili faktörler
The factors related to birth satisfaction of the women who gave normal birth
- Tez No: 689371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma; normal doğum yapmış kadınlarda doğum memnuniyetini ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel türde olan bu araştırma, Şubat 2020- Aralık 2020 tarihleri arasında, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde normal doğum yapmış, postpartum üç gün içinde olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 320 kadınla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarakAnket Formu ve Doğum Memnuniyet Ölçeği (DMÖ) kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; Kolmogorov-Smirnov testi, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışma için DMÖ'nin Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı 0,940 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %62,2'sinin doğum şekliden memnun olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada DMÖ toplam puan ortalaması 96,5±18,6 (Min.42-Mak.150) olarak bulunmuştur. Bazı değişkenler DMÖ puanları ile karşılaştırıldığında;yaş grupları, eğitim durumu, sosyal güvence durumu, gelir durumu, çalışma durumu, toplam gebelik sayısı, istenilen gebelik olma durumu, doğuma hazırlık eğitimi alma ve eğitimi aldığı kişi gibi özellikler bakımından gruplar arasında farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive cross-sectional study planned to determine the birth satisfaction and related factors in women who have given birth normally. February 2020 - December 2020, 320 women who gave birth normally in Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital and were in the postpartum period within three days made up the sample of the study. As a data collection tool; Questionnaire Form and Birth Satisfaction Scale (BSS) were used. The data were collected by face-to-face interview technique. In the analysis of data; Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test were used. Cronbach's alpha reliability coefficient of BSS was calculated as 0.940 for the study. It was determined that 62,2% of the participants were satisfied with the mode of delivery. In the study, the mean total score of BSS was found to be 96,5±18,6 (Min.42-Max.150).When some variables were compared with BSS scores; it was determined that there was no difference between the groups in terms of characteristics such as age groups, education status, social security status, income status, employment status, total number of pregnancies, desired pregnancy status, receiving birth preparation training and the person receiving the training (p>0,05).