Erken mobilizasyon eğitiminin abdominal cerrahi sonrası hareketlilik, ağrı ve konfor üzerine etkisi
Abdominal Surgery of Early Mobilization Education Effect on Post-Mobility, Pain and Comfort
- Tez No: 789329
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, abdominal cerrahi ameliyatı uygulanan bireylerde erken mobilizasyon eğitiminin abdominal cerrahi sonrası hareketlilik, ağrı, konfor ve uyku kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma tasarımına uygun olarak yapılmıştır. Araştırma, Gazimağusa Devlet Hastanesi Cerrahi Kliniği'nde Haziran-Ekim 2022 tarihleri gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem grubunu gruplara randomize olarak atanan 78 (Müdahale Grubu=39, Kontrol Grubu=39) hasta oluşturdu. Araştırmada kullanılan veri toplama formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hasta Bilgi Bilgi Formu, ikinci bölümde Hasta Hareketlilik Ölçeği bulunmaktadır. Araştırmanın verileri, gerekli kurum ve etik kurul izinleri alındıktan sonra, yüz yüze ortamda araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26.0 yazılımı kullanılmıştır. Araştırmada, müdahale grubu hastaların yaş ortalaması 44,82±12,37, kontrol grubu hastalarının yaş ortalaması ise 44,41±10,80'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in accordance with a randomized controlled experimental study design to examine the effect of early mobilization training on mobility, pain, comfort and sleep quality after abdominal surgery in individuals undergoing abdominal surgery. The research was carried out between June-October 2022 in Famagusta State Hospital Surgery Clinic. The sample group of the study consisted of 78 (Intervention Group=39, Control Group=39) patients randomly assigned to the groups. The data collection form used in the research consists of two parts. In the first part, there is the Patient Information Form, and in the second part, the Patient Mobility Scale. The data of the study were collected by the researcher in a face-to-face after obtaining the necessary institutional and ethical committee permissions. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26.0 software was used for the statistical analysis of the research data. In the study, the mean age of the intervention group patients was 44.82±12.37, and the mean age of the control group patients was 44.41±10.80.