Preoksijenasyon için algoritmik yaklaşım: Tidal hacimli solunum yetersiz kaldığında, aşamalı olarak basınç desteği ve soluk sonu pozitif basınç eklenmesi
Algorithmic approach for preoxygenation: stepwise addition of pressure support and positive end tidal pressure when tidal volume breathing is insufficient
- Tez No: 689378
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TOMATIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Preoksijenasyon, havayolu yönetiminin temel güvenlik unsurlarından birisidir. Son yıllarda yeterli preoksijenasyon için başarı oranını artırmak ve gereken süreyi kısaltmak amacıyla geleneksel tidal hacimli solunuma (THS) noninvaziv pozitif basınçlı solunum (NIPBV) tekniklerinin eklenmesi önerilmektedir. Bu çalışmada; standart THS ile hedef ETO2 (≥%90) değerine ulaşamayan olgulara önce inspiratuvar basınç destekli ventilasyon (PSV), yine başarı sağlayamayan olgulara ise soluk sonu pozitif basınç (PEEP) da eklenerek yapılan ventilasyon ile algoritmik bir yaklaşımın değerlendirilmesi amaçlandı. Etik Kurul onayı alındıktan sonra elektif ameliyatlar için genel anestezi planlanmış; 18-65 yaşları arasında, ASA 1-2 fiziksel durumunda ve THS ile 3. dk sonunda ETO2
Özet (Çeviri)
Preoxygenation is one of the main safety factors of airway management. In recent years, adding non-invasive positive pressure ventilation (NIPPV) techniques to traditional tidal volume breathing (TVB) are recommended in order to both increase the success rate and shorten the required time. In this study it was aimed to evaluate an algorithmic approach first by adding inspiratory pressure supported ventilation (PSV) to cases where the target ETO2 (≥90%) value could not be reached with standard tidal volume breathing, and for the still unsuccessful cases were ventilated by adding the positive end expiratory pressure (PEEP). Following the approval of the Ethics Committee, 200 patients between the ages of 18-65 years, the ASA 1-2 physical state and ETO2