Düşük yoğunluklu ultrasesin sisplatin ile indüklenmiş periferik nöropatideki tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the therapeutical efficiency of low intensity ultrasound on cisplatin induced peripheral neuropathy
- Tez No: 689377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BOZKURT GİRİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Sisplatin kullanarak oluşturulan periferal nöropatide düşük yoğunluklu darbeli ultrasesin (US) tedavi etkinliğinin incelemesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sıçanlar kontrol, sisplatin, melatonin, 1 MHz frekans 0.5 W/cm2 ve 1.5 W/cm2 US tedavi grubu olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Haftada bir kez 3 mg/kg dozunda sisplatinin 5 hafta intraperitonel (i.p.) enjeksiyonuyla kimyasal nöropati oluşturulmuştur. Melatonin tedavi grubuna 10 mg/kg melatonin i.p. enjeksiyonu, US tedavi gruplarına ise 1 MHz frekansında 0.5 W/cm2 ve 1.5 W/cm2 güç yoğunluğunda US 15 gün boyunca uygulanmıştır. Deneklere sisplatin uygulaması sırasında ve tedavi süresince haftada bir kez tail flick ve hot plate testleri uygulanmıştır. Deney sonunda siyatik sinir elektrofizyolojik ölçümleri, MDA, SOD ve inflamasyon işaretçileri seviyeleri, apopototik yolak ve mitofaji aktivasyonu varlığı incelenmiş ve doku histolojisi analiz edilmiştir. Bulgular: Sisplatin uygulamasının uzamış nosiseptif tepki sürelerine ve azalmış sinir ileti hızına neden olduğu, US tedavilerin ise bu sonuçlarda düzelme olduğunu göstermiştir. Sisplatin uygulamasıyla artan oksidatif stres ve inflamasyonun uygulanan tedavilerle azaldığı ve kontrol seviyesine yaklaştığı gözlenmiştir. Sisplatin uygulanmasıyla siyatik sinirde apoptozun arttığı ve mitofajinin azaldığı gözlenirken, US tedavisiyle mitofaji yoluyla apoptozun baskılandığı gözlenmiştir. Sisplatin uygulamasının siyatik sinirde dejenerasyona ve miyelin kaybına neden olduğu, US uygulamasının ise bu dejenerasyonu iyileştirdiği görülmüştür. Sonuç: Düşük yoğunluklu darbeli ultrasesin sisplatin ile indüklenen periferal nöropatideki sinir disfonksiyonu tedavisinde etkili olduğu ve US tedavisinin kimyasal nöropatiyi ortadan kaldırmaya yönelik alternatif bir tedavi yöntemi olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the treatment efficacy of low-intensity pulsed ultrasound (US) in cisplatin-induced peripheral neuropathy. Material and Methods: Rats were injected with 3 mg/kg/week of cisplatin (i.p.) for 5 weeks for the induction of chemical neuropathy. Melatonin injection (10 mg/kg i.p.) and ultrasound treatment (1 MHz, 0.5-1.5 W/cm2) was applied for 15 consecutive days after the formation of chemical neuropathy. Nociceptive tests were applied at regular intervals during cisplatin administration and treatment periods. At the end of the treatment, electrophysiological measurements were performed and tissue and serum samples were used to investigate MDA and SOD levels, presence of inflammation, activation of apoptotic and mitophagic pathways, and histological alterations. Results: Cisplatin administration was observed to cause prolonged nociceptive response times and decreased nerve conduction velocity, while US treatments have shown improvement in these results. Oxidative stress and inflammation levels were observed to be increased upon cisplatin administration and the applied treatments led to a decrease in oxidative stress and inflammation. Cisplatin administration resulted in the induction of apoptosis together with a decrease in mitophagia in the sciatic nerve, while apoptosis and mitophagia were regulated by US treatment. There was a loss of myelin content and degeneration in sciatic nerves of cisplatin administered group, whereas US treatments ameriolated the degeneration and myelin loss. Conclusion: Result of this study indicated that low-intensity pulsed ultrasound may be a promising treatment alternative for cisplatin-induced peripheral neuropathy.