Papiller benzeri nükleer özellikler gösteren noninvaziv foliküler tiroid neoplazmı, klasik varyant papiller tiroid kars, nomu ve foliküler varyant papiller tiroid karsinomunun sitoloji materyalinde ayrımında moleküler testlerin rolü
Role of Molecular Tests in the Cytologic Distinction of Noninvasive Follicular Thyroid Neoplasm with Papillary-like Nuclear Features, Classic Variant Papillary Thyroid Carcinoma and Follicular Variant Papillary Thyroid Carcinoma
- Tez No: 689379
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLAR POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
2017 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından güncellenen tiroid tümörleri sınıflamasında; 2004 DSÖ endokrin organ tümör sınıflamasındaki noninvaziv folliküler varyant papiller tiroid karsinomu (FVPTK), papiller benzeri nükleer özellikler gösteren noninvaziv folliküler tiroid neoplazmı (NIFTP) olarak isimlendirilmiştir. NIFTP tanısı alan hastalara tedavi olarak lobektomi yapılması, total tiroidektomi ve radyoaktif iyot tedavisi gibi aşırı tedavilerden kaçınılması amaçlanmıştır. American Thyroid Association (ATA), 2015'te yayımladığı kılavuzda BRAF, RAS, PAX8/PPARgama, RET/PTC genlerindeki mutasyonları gösteren panelin Bethesda raporlama sisteminde belirsiz kategorilere uygulanmasını önermektedir. Çalışmamızda NIFTP/FVPTK tanısı alan olguların mevcut sitoloji materyallerine ATA kılavuzunda önerilen panelde bulunan BRAF, KRAS ve NRAS testleri uygulanarak bu testlerin preoperatif ayrıcı tanıya katkısı araştırılmıştır. 2010-2020 yılları arasında eksizyon materyalinde FVPTK ve NIFTP tanısı alan 259 olgu sitoloji materyali ile birlikte değerlendirilmiştir. Sitoloji materyali yeterli olan 31 FVPTK, 64 NIFTP ve ayrıca 12 klasik varyant papiller tiroid karsinomunun (KVPTK) sitoloji materyallerinde Real-Time PCR yöntemiyle BRAF, KRAS, NRAS mutasyonu bakılmıştır. NIFTP'lerin %30'unda NRAS, 4 %7'sinde KRAS geninde mutasyon görülmüştür. BRAF mutasyonu saptanmamıştır. FVPTK'lerin %15'inde BRAFV600E, %15'inde NRAS, %3'ünde KRAS mutasyonu görülmüştür. KVPTK'lerin %63'ünde BRAFV600E, %13'üde NRAS, %9'unda KRAS mutasyonu izlenmiştir. Tümör tipleri arasında BRAF mutasyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttur. Buna karşın KRAS ve NRAS mutasyon durumu ve tümör tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Rezeksiyon materyalinde NIFTP tanısı alan olguların sitoloji materyalinde BRAF mutasyonu saptanmaması ve AUS/FLUS ve malign tanısı alan olgular arasında BRAF mutasyon durumu açısından anlamlı fark saptanması, sitoloji materyaline BRAF mutasyon testinin uygulanmasının cerrahiyi yönlendirmede anlamlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the World Health Organization classification of endocrine organs in 2017; Noninvasive follicular variant papillary thyroid carcinoma (FVPTC) was named as noninvasive follicular thyroid neoplasm with papillary-like nuclear features (NIFTP). It is aimed to avoid overtreatments such as total thyroidectomy and radioactive iodine therapy. 2015 American Thyroid Association (ATA) guide recommends applying molecular tests to uncertain categories in the Bethesda reporting system. In our study, BRAF, KRAS and NRAS tests were applied to the cytology materials of NIFTP/FVPTC/classical variant papillary thyroid carcinoma (CVPTC), and the contribution of these tests to the preoperative differential diagnosis was investigated. In current study 31 FVPTK, 64 NIFTP and 12 CVPTC, operated on between 2010 and 2020 and have sufficient cytology material, were evaluated. BRAF, KRAS, NRAS mutations were examined by Real-Time PCR method in cytology materials. NRAS mutation was observed 30% of NIFTPs, %15 of FVPTC, %13 of CVPTC. KRAS mutation was observed 7% of NIFTPs, %3 of FVPTC, %9 of CVPTC. BRAFV600E mutation was observed %15 of FVPTC, %63 of CVPTC but none of NIFTP showed BRAF mutation. There is a statistically significant difference between tumor types and BRAF mutation. However there were no statistically significant difference between KRAS and NRAS mutation status and tumor types. BRAF mutation testing of thyroid fine needle aspirations could improve preoperative diagnosis of nodules, thereby reducing unnecessary surgery.