Meme çapı ve ilaç dozunun pamukta kırmızı örümcek ile mücadelede etkisinin saptanması
  1. Tez No: 68940
  2. Yazar: İBRAHİM ALMAHO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
-I- oz Bu çalışmada pamukta kırmızı örümceklere karşı kimyasal savaşımda etkili meme çapı ve doz araştırılmıştır. Sonuçta 2.0 mm çapındaki memenin 0.5 mm ve 1.5 mm çapındaki memelere göre daha etkili olduğu, ancak bu etkililiğin istatistiksel olarak çok belirgin olmadığı saptanmıştır. Ayrıca dozlardan tetradifon etkili maddenin 200 ml/da dozunun 150 ml/dekar dozuna oranla daha etkili olduğu görülmüştür. ABSTRACT The aim of this study is to determine the effect of the nozzel and dosage against Tetranychidae. Comparing to the nozzel with (2.0)mm in diametre, it is more effective than 0.5 and 1.5 mm, but there is no statistically differences among the nozzels. Normal dosage (200 ml/da) is more effective than that of other dosages (150 ml/da). Anahtar sözcükler : Pamuk, Tetranychidae, meme çapı, Tetradifon Key Words : Cotton, Tetranychidae, nozzel, Tetradifon
Özet (Çeviri)