İlaç alerjisi olan çocukların retrospektif olarak incelenmesi
RETROSPECTIVE INVESTIGATION OF CHILDREN WITH DRUG ALLERGY
- Tez No: 689414
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ NAİL GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İlaç alerjileri morbidite, mortalite ve sosyoekonomik açıdan çocuklarda ciddi bir halk sağlığı sorunudur. İlaç provokasyon testi ise ilaç alerjilerinin kesin tanısı için ilacın kontrollü bir şekilde hastaya verildiği, altın standart yöntemdir. Çalışmamız ilaç alerji şüphesi olan çocuklarınilaç provakasyon test sonuçlarına göre demografik ve klinik açıdan değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmamız için Ocak 2010-Aralık 2020 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalında takipli0-18 yaş aralığındaki ilaç provokasyon testi (İPT) yapılan 148 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda hastaların demografik, klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve ilaç provokasyon test sonuçları incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmanın örneklemi, yaşları 8 ay ile 18,5 yıl arasında değişen (Ort.=8,57±5,05) 148 çocuktan oluşmaktadır. Vakaların 73'ü (%49,3) kız, 75'i (%50,7) erkektir. İlaç provokasyon testi uygulanan vakaların 25(%16,9)'inde pozitifti. İPT sonucu pozitif ve negatif çıkan bu iki grup arasında; cinsiyet, eşlik eden hastalık veya alerji, ailesinde alerji öyküsü, laboratuvar bulguları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Beta laktam antibiyotiklerin alerjiye en sık neden olan ilaç grubu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Drug allergies are a serious public health problem in children in terms of morbidity, mortality and socioeconomic status.The drug provocation test is the gold standard method, in which the drug is applied tothe patient in a controlled manner, for the definitive diagnosis of drug allergies. This study was conducted to evaluate children has suspected drug allergy in terms of demographic and clinical aspects according to drug provocation test results. Method: For this study, all patients who applied to the Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Pediatric Allergy and Immunology outpatient clinic between January 2010 and December 2020 and the daily patient registry were screened.Among these patients aged 0-18 years, 148 patients who applied drug provocation test were included in our study and evaluated retrospectively. In our study, demographic, clinical characteristics, laboratory findings and drug provocation test results of the patients were examined. Results: The sample of this study consisted of 148 children (mean=8.57±5.05) aged between 8 months and 18.5 years.73 (49.3%) of the cases were female and 75 (50.7%) were male. The drug provocation test, which formed the basis of this study, was positive in 25 (16.9%) cases. Between these two groups with positive and negative DPT results; there was no statistically significant difference in terms of gender, concomitant disease or allergy, family history of allergy, laboratory findings. It has been determined that beta lactam antibiotics are the most common drug group causing allergies.