Transfüzyon bağımlı talasemi hastalarında beyindeki mikroyapısal değişiklerin ileri manyetik rezonans görüntüleme teknikleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of microstructural changes in the brain in transfusion dependent thalassemia patients with advanced magnetic resonance imaging techniques
  1. Tez No: 689413
  2. Yazar: BARIŞ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Transfüzyon bağımlı talasemi hastalarında beyindeki mikroyapısal değişiklikleri ileri manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile saptamak Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 14 transfüzyon bağımlı talasemi hastası ve 14 yaş ve cinsiyet uyumlu kontrol grubu dahil edildi. Bu hastalara 3T Ingenia cihazında rutin manyetik rezonans çekiminin yanında difüzyon tensör görüntüleme (DTI) sekansı alındı. Volümetrik T1 görüntülerde voksel tabanlı morfometri(VBM) ile gri cevher ve beyaz cevher yoğunluğu , yüzey tabanlı morfometri (SBM) ile kortikal kalınlık, verteks tabanlı analiz ile subkortikal yapılarda şekil değişikliğine bakıldı. SWI görüntüler ile subkortikal yapılarda demir birikimini düşündürebilecek intensite değişikliklerine bakıldı. DTI görüntülerde yolak tabanlı istatistiksel analiz (TBSS) ile fraksiyonel anizotropi (FA), Ortalama Difüzite (OD), Radyal Difüzite (RD), Aksiyel Difüzite (AD) değerlerindeki değişikliklere bakıldı. Fiksel tabanlı analiz ile beyaz cevher yolaklarındaki fiber yoğunluk (FY), fiber çaplarına (FC) fiber yoğunluk-çaplarına (FYC) bakıldı. Korelasyonel traktografi analizi ile de beyaz cevher traktlarındaki FA, OD, RD, AD değerlerinin Ferritin ve PLT değerleri ile ilişkilerine bakıldı. Bulgular : SWI analizinde talasemi hastalarında subkortikal yapılarda demir birikimi ile uyumlu bulgu izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To detect microstructural changes in the brain in transfusion-dependent thalassemia patients with advanced magnetic resonance imaging methods. Materials and Methods: 14 transfusion-dependent thalassemia patients and 14 age-gender matched control groups were included to study. Diffusion tensor imaging (DTI) sequence was included to routine magnetic resonance imaging on the 3T Ingenia device. Voxel-based morphometry method was used for gray matter and white matter volumes. Surface based morphometry was used for cortical thickness estimation. FSL-FIRST was used for subcortical shape changes. Intensity changes that might suggest iron accumulation in subcortical structures were examined with SWI images. Changes in fractional anisotropy (FA), Mean Diffusivity (MD), Radial Diffusion (RD), Axial Diffuse (AD) values were evaluated in DTI images using Tract-based statistical analysis (TBSS). Fiber density (FD), fiber cross-section (FC) fiber density-cross-section (FDC) in white matter pathways were examined by fixel-based analysis. With correlational tractography analysis, the relationship between FA, MD, RD, AD values and Ferritin and PLT values in white matter tracts was examined. Results: There was no finding suggestive of iron deposition in subcortical structures in patients with thalassemia in SWI images.