Periodontitisli bireylerin dişeti oluğu sıvısında runt ile ilişkili transkripsiyon faktörü 2, kemiğe özgü alkalen fosfataz ve total alkalen fosfataz seviyelerinin incelenmesi
Investigation of gingival crevicular fluid runt-related transcription factor 2, bone-specific alkaline phosphatase and total alkaline phosphatase levels in individuals with periodontitis
  1. Tez No: 689417
  2. Yazar: ANIL TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAL AFACAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Periodontitis, bağ dokusu ataşmanının ve alveol kemiğinin ilerleyen tarzda yıkımı ile karakterizedir. Runt ile ilişkili transkripsiyon faktörü 2 (RUNX2), osteoblastik farklılaşmayı ve kemik matriks proteinlerinin gen ekspresyonlarını düzenleyen ana transkripsiyon faktörüdür. Alkalen fosfataz (ALP), RUNX2'nin osteojenik hedef proteinlerinden biridir ve kemiğin mineralizasyonda görev alır. Çeşitli hücre tiplerinden salınan total ALP'a karşın osteoblastlardan salınan kemiğe özgü ALP (BALP)'ın, güçlü bir osteoblastik markır olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, periodontitisli bireylerde dişeti oluğu sıvısı (DOS) RUNX2, BALP ve ALP seviyelerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu, yaygın evre 3 periodontitis (n=22), yaygın gingivitis (n=23) ve periodontal sağlıklı (n=22) olmak üzere toplam 67 bireyden oluştu. Tüm gönüllülerde, tüm ağız sondalama derinliği (SD), klinik ataşman kaybı (KAK), sondalamada kanama yüzdesi SK (%), gingival indeks (Gİ) ve plak indeks (Pİ) değerlerinden oluşan klinik periodontal parametreler kaydedildi. Periodontitisli bireylerde DOS örnekleri, en derin periodontal cebe sahip iki tek köklü dişten toplandı. DOS RUNX2, BALP ve ALP seviyeleri ELISA ile saptandı ve total miktar olarak sunuldu. Veriler, uygun istatistiksel testler ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Periodontitis is characterized by progressive destruction of connective tissue attachment and alveolar bone. Runt-related transcription factor 2 (RUNX2) is the main transcription factor that regulates osteoblastic differentiation and gene expressions of bone matrix proteins. Alkaline phosphatase (ALP) is one of the osteogenic target proteins of RUNX2 and is involved in the mineralization of bone. It has been suggested that bone-specific ALP (BALP) released from osteoblasts is a stronger osteoblastic marker than total ALP released from various cell types. Therefore, this study aimed to investigate gingival crevicular fluid (GCF) RUNX2, BALP and ALP levels in individuals with periodontitis. Material and methods: The study group consisted of 67 individuals, including generalized stage 3 periodontitis (n=22), generalized gingivitis (n=23), and periodontal healthy (n=22). Clinical periodontal parameters including full-mouth probing depth (PD), clinical attachment loss (CAL), the percentage of bleeding on probing (BOP %), gingival index (GI) and plaque index (PI) were recorded in all volunteers. GCF samples were collected from two deepest pockets of single-rooted teeth in individuals with periodontitis. GCF RUNX2, BALP and ALP levels were determined by ELISA and presented as total amount. Data were analyzed with appropriate statistical tests. Results: Periodontitis group had significantly higher GCF RUNX2 levels than the periodontal healthy group (p0.05). Gingivitis group had significantly higher GCF BALP levels than periodontitis and periodontal healthy groups (p0.05).