Periodontal sağlıklı ve hastalıklı bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi ve sonrası dişeti oluğu sıvısında ve tükürükteki SMAD6, SMAD7 ve TGFβ düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of SMAD6, SMAD7 and TGF-β levels in gingival crevicular fluid and saliva before and after non-surgical periodontal treatment in the individuals with periodontal healthy and disease
  1. Tez No: 667543
  2. Yazar: SELMAN ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÖNGÖZ DEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Smad'lar, transforme edici büyüme faktörü-beta (TGF-β) ve benzeri moleküllerin hücre içi etkilerini düzenleyen protein yapılarıdır. Son dönemde periodontal inflamasyon da dahil olmak üzere TGF-β'nın görevli olduğu bütün durumlarda Smad'ların aktif rol aldıkları belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi ve sonrası elde edilen tükürük ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) örneklerinde TGF-β, Smad6 ve Smad7 seviyelrinin incelenmesi ve klinik parametreler ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 20 periodontitisli ve 20 periodontal olarak sağlıklı (kontrol grubu) olmak üzere toplam 40 birey dahil edildi. Tüm bireyler için plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama indeksi (SKİ), sondlanabilir cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman kaybını (KAK) içeren klinik periodontal parametreler ve radyografik incelemeler kaydedildi. Tüm bireylerden çalışma başlangıcında dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürük örnekleri alındı. Periodontitisli bireylere cerrahi olmayan periodontal tedavi yapıldı ve tedavi bitiminden 1 ay sonra DOS ve tükürük örnek alımı ve klinik indeks ölçümleri tekrarlandı. Bireylerin DOS ve tükürük örneklerinde TGF-β, Smad6 ve Smad7 seviyeleri ELISA yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: Başlangıçta kontrol grubuna göre periodontitisli bireylerin tüm klinik parametreleri istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksek ve periodontitisli bireylerde periodontal tedavi sonrası tüm klinik parametrelerde iyileşme olduğu gözlendi (p0.05), periodontitisli bireyler ile kıyaslandığında kontrol grubunda tükürük Smad6 ve Smad7 seviyelerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Smads are protein structures that regulate the intracellular effects of transforming growth factor-beta (TGF-β) and similar molecules. Recently, it has been stated that Smads play an active role in all conditions where TGF-β is involved, including periodontal inflammation. The aim of this study is to examine the levels of TGF-β, Smad6 and Smad7 in saliva and gingival crevicular fluid (GCF) samples obtained before and after non-surgical periodontal treatment in individuals with periodontitis and to compare them with clinical parameters. Material and Methods: A total of 40 individuals, 20 with periodontitis and 20 periodontally healthy, were included in our study. Clinical periodontal parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing pocket depth (PPD), and clinical attachment loss (CAL) and radiographic examinations were recorded for all individuals. GCF and saliva samples were taken from all individuals at the beginning of the study. Nonsurgical periodontal treatment was performed to periodontitis patients. GCF and saliva sampling and clinical periodontal parameters were repeated 1 month after treatment in the patients with periodontitis. Enzyme‐linked immunosorbent assay (ELISA) was used to analyze the levels of TGF-β, Smad6 and Smad7 levels in GCF and saliva samples. Results: Initially, it was observed that all clinical parameters of patients with periodontitis were statistically significantly higher than the control group, and improvement in all clinical parameters after periodontal treatment was observed in patients with periodontitis (p0.05). Salivary levels of Smad6 and Smad7 were found to be significantly higher in the control group compared to patients with periodontitis (p0.05).