Periodontal olarak sağlıklı ve hastalıklı bireylerde başlangıç ve tedavi sonrası serum ve dişeti oluğu sıvısında (DOS) paraoksanaz (PON-1), sialik asit ve total antioksidan seviyeleri ve karşılaştırılması
Comparison of paraoxanase (PON-1), sialic acid and total antioxidant levels in serum and gingival crevicular fluid (GCF) periodontally healthy and diseased individuals initial and after treatment
  1. Tez No: 643074
  2. Yazar: EMRE TAHA DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periodontal olarak sağlıklı ve periodontitisli bireylerin, dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve serumunda Paraoksanaz (PON-1), sialik asit(SA) ve total antioksidan seviyeleri (TAS) ve cerrahisiz periodontal tedavinin bu seviyeler üzerine etkisini saptamak ,ayrıca bunların birbirleri ve periodontal klinik parametreler ile olası ilişkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ordu Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesine farklı nedenlerden dolayı müracaat eden 46 bireyde yapıldı.Çalışmanın protokolü gereği bireyler iki gruba ayrıldı. Periodontal olarak sağlıklı 23 birey kontrol grubunu(1.grup) ve periodontitisli 23 birey çalışma grubunu(2.grup) oluşturdu. Tüm bireylerden serum ve DOS örnekleri alındı.Bu örnekler üzerinde serum ve DOS'nda TAS, PON-1 ve SA seviyeleri saptandı.Bu gruplarda plak indeksi(Pİ),gingival indeks(Gİ),klinik ataçman seviyesi(KAS) ve sondlanabilir cep derinliği(SSSCD) değerleri ölçüldü. Daha sonra periodontitisli gruba cerrahisiz periodontal tedavi uygulandı ve başlangıçtaki periodontal ve laboratuar değerleri 1.ay sonunda tekrar saptandı.Elde edilen veriler SPSS Programı aracılıyla analiz edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Bağımsız T Testi (independent sample t-testi) kullanılmıştır. Grup içi tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda ise Eşleşmiş T Testi (paired sample t-testi), yapılmıştır. Her bir grubun kendi içerisindeki parametrelerinin birbirleriyle olan korelasyonlarını değerlendirmek için Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. DOS ve serumdaki PON-1,SA ve TAS seviyelerini tespit etmek için ticari olarak mevcut ELISA kitleri kullanıldı. Bulgular: Başlangıçta iki grup arasında tüm klinik parametreler belirgin farklılık göstermiştir (Pİ, (p0.05).Periodontitis grubunda tedavi öncesi ve sonrası 1.ayda ortalama serum PON1,SA,TAS değerleri istatistiksel olarak farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to have knowledge of the course of periodontitis which is an inflammatory disease by evaluating the effects of non-surgical periodontal treatment on serum and gingival crevicılar fluid (GCF) levels of biochemical markers associated with Oxidative stress, such as Paraoxanase (PON-1), sialic acid(SA) and total antioxidant levels(TAS) in patients with chronic periodontitis and periodontally healty. Materials and Methods: This study was conducted in 46 individuals who applied to the Faculty of Dentistry of Ordu University for different reasons. According to the protocol of the study, individuals were divided into two groups. 23 periodontally healthy individuals constituted the control group (group 1) and 23 individuals with chronic periodontitis formed the study group (group 2). Serum and DOS samples were taken from all individuals. TAS, PON-1 and SA levels were determined in these samples. Plaque index (PI), gingival index (GI), clinical attachment level (CAL) and probing depth (PD) values were measured. Then, periodontal treatment without surgery was applied to the group with periodontitis and initial periodontal and laboratory values were re-determined at the end of the first month. The data obtained were analyzed through the SPSS Program. Independent sample t-test was used for comparisons between groups. Paired sample t-test was performed before and after treatment within the group. Pearson correlation tests were used to evaluate the correlations of each group's parameters within each other. Commercially available ELISA kits were used to detect levels of PON-1, sialic acid and total antioxidant in DOS and serum. Results: Initially, all clinical parameters differed significantly between the two groups (PI, (p 0.05). Mean period PON1, SA, TAS values in periodontitis group before and after treatment were statistically different.