Imagined contact among minority group members: A comparison of majority and interminority contact
Azınlık grubu üyeleri arasında hayali temas: Çoğunluk ve azınlıklar arası temasın karşılaştırılması
  1. Tez No: 689461
  2. Yazar: AFİFE SERRA TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT ÇİĞDEM BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Psychology, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hayali (kurgusal) temas literatürü çok geniş olmakla birlikte azınlık statüsündekigrup üyelerine odaklanan araştırmalar azdır ve azınlıklar arası hayal edilen temas araştırması hiç bulunmamaktadır. Bu araştırma, Kürt katılımcıların Türkiye'deki Türk çoğunluk ve Suriyeli azınlık dış gruplarla hayali temaslarını araştırmış ve bu amaçla iki çalışma yapılmıştır. Kendisini Kürt olarak tanımlayan 108 katılımcıyla (50 kadın, 58 erkek; Ort.yaş = 26.46, S = 7.60) anket gerçekleştiren Çalışma I,grup içi özdeşleşme, dış grup tutumları, göreli yoksunluk ve algılanan ayrımcılıküzerindeki hayali temas etkisini incelemiştir. Temasın, grup içi özdeşleşme üzerindeönemli bir etkiye sahip olduğu ve tutumlar üzerindeki etkisinin de istatiksel olarakönemli bir etkiye yaklaştığı bulunmuştur. Buna göre, sadece azınlıklar arası temas, iç grupla özdeşleşmeyi artırmış ve ilgili azınlık dış gruba yönelik dış grup tutumlarının iyileşmesini sağlamıştır. Nitel bir çalışma olan Çalışma II için, kendisini Kürt olarak tanımlayan 10 katılımcı (8 kadın, 2 erkek) ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Nitel analiz, aynı bağımlı değişkenler açısından doğu ve batı illerinde yaşayanlar arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Doğu'da yaşayan Kürtlerin, özellikle Türklerle temas kurduklarını hayal ettikten sonra, iç grupla özdeşleşmeleri, göreceli yoksunlukları ve algılanan ayrımcılıklarının arttığı görülmüştür. Suriyelilere yönelik empati ve Türkler tarafından kabul görme, Çalışma II'nin hakim temaları olmuştur.İki çalışmanın sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve yapılan çalışmanın limitleri ile gelecekte yapılacak araştırmalar için olası yol haritaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Imagined contact literature is vast, yet research focusing on minority status group members is scarce, while interminority imagined contact research does not exist. This research investigated Kurdish participants' imagined contact with Turkish majority and Syrian minority groups in Turkey. Study I, surveying 108 self-identified Kurds (50 females, 58 males; M age = 26.46, SD age = 7.60) examined imagined contact effects on ingroup identification, outgroup attitudes, relative deprivation, and perceived discrimination. Contact had a significant effect on ingroup identification and only an approached significant effect on attitudes. Accordingly, interminority contact (but not contact with the majority) increased ingroup identification and seemed to lead to improved outgroup attitudes towards Syrians. For Study II, which was a qualitative study, 10 self-identified Kurds (8 females, 2 males) were interviewed. Qualitative analyses revealed differences between residents of Eastern and Western cities with regard to the same dependent variables. Kurds from the East reported higher ingroup identification, relative deprivation, and perceived discrimination, especially after imagining contact with the Turkish outgroup. Empathy towards Syrians and getting accepted by Turks have become the prevailing themes in Study II. Results of two studies were evaluated comparatively. Limitations and future research prospects were discussed.