At the intersection of bisexuality and masculinity: Bisexual people's experiences in Turkey
Biseksüelliğin ve erkekliğin kesişiminde: Türkiye'deki biseksüellerin deneyimleri
  1. Tez No: 689460
  2. Yazar: CEM ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. CENK ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, biseksüel erkeklerin ve nonbinary kişilerin kimlik inşası, açılma, cinsel ve romantik ilişki hikayeleri üzerinden monoseksizm ve bifobi ile deneyimlerini keşfetmeyi amaçlar. Türkiye'de biseksüelliğin toplumsal deneyimlerini anlamak hem bu toplumsal deneyimlerin kişilerin sağlık ve refahları üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği gerçeği sebebiyle hem de bu konunun Türkiye bağlamında daha önce çok az çalışılmış olması sebebiyle önem arz etmektedir. Türkiye'de monoseksizm ve cinselliklere etkisi daha önce çalışılmayan bir konu olduğu için, bu çalışma öncelikle biseksüellerin anlatılarında monoseksizmi konumlandırmayı ve monoseksizmin ne şekillerde işlediğini anlamayı amaçlar. Görüşmelerden çıkan sonuç, Türkiye'de monoseksizmin bifobi, stereotipleştirme, biseksüel görünmezliği, kimlik geçersizleştirme ve biseksüel damgalaması üzerinden işlediğini göstermektedir. Bu tezin üç ana bölümü monoseksizmin diğer toplumsal yapılar, kurumlar ve normlar ile kesişerek sırasıyla kimlik inşası, açılma, cinsel ve romantik ilişkiler bağlamlarında biseksüelliğin çeşitli toplumsal deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini keşfetmeyi, tanımlamayı ve analiz etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore bisexual men and nonbinary persons' experiences with monosexism and binegativity through accounts of sexual identity construction, coming out as well as sexual and romantic relationships. The fact that social experiences of bisexuality might have negative implications on individuals' health and well-being makes it essential to understand social experiences of bisexuality in Turkey, especially because few studies deal with this subject within the context of Turkey. As monosexism and its effects on sexualities in Turkey were not studied before, this study aims to locate monosexism and understand how it operates within the narratives of bisexuals. Based on my interviews, monosexism operates through binegativity (or biphobia), stereotyping, bisexual invisibility, identity invalidation, and bisexual shaming in Turkey. The three main chapters of this thesis explore, identify, and analyze how monosexism interacts with other societal structures and normativities to form the various social experiences of bisexuality within the contexts of identity construction, coming out, and sexual and romantic relationships consecutively.