Fotovoltaik sistemlerinde kullanılan çeviricilerin kontrolü
Control of inverters used in photovoltaic systems
- Tez No: 689487
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, PV sistem uygulaması için DC-DC yükseltici dönüştürücünün tasarımını, analizini ve deneysel değerlendirmesini kapsamaktadır. Arttırıcı dönüştürücü tasarımı ayrıntılı olarak anlatılmış, çıktı sonuçları sunulmuştur. Maksimum güç elde etmek için, elektrik parametreleri incelenmiş ve en etkili olanı seçmek için çıktılar karşılaştırılmıştır. Matematiksel modelde, 5 kHz DC-DC güçlendirme dönüştürücü ve 3 fazlı VSC aracılığıyla 25 kV'lik bir şebekeye bağlanan 100 kW'lık PV dizisi kullanılmıştır. Anahtarlama görev döngüsü,“Artımlı İletkenlik + Entegre Regülatör”tekniğini kullanan bir MPPT ile optimize edilmiştir. DC-DC yükseltici dönüştürücü simülasyonu gerçekleştirilir ve sonuçlar sabit DC beslemesinden elde edilir. Simülasyon MATLAB Simulink yazılımında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis represents design, analysis and experimental evaluation of DC-DC boost converter for PV system application. Details of design boost converter discussed, presented output plots from simulation. For obtaining maximum power from sysrem studied electrical parameters of DC-DC boost converter and compared outputs for choosing most effective one. As mathematical model used 100-kW PV array connected to a 25-kV grid via 5 kHz DC-DC boost converter and a 3phase VSC. Switching duty cycle is optimized by a MPPT uses“Incremental Conductance + Integral Regulator”technique. Simulation of DC-DC boost converter is performed and the results are obtained from constant DC supply. Simulation performed out in MATLAB Simulink software.