Comparison of restricted and unrestricted estimators in the multiple linear regression analysis
Çoklu doğrusal regresyon analızınde kısıtlı ve kısıtsız tahmin edicilerin karşılaştırılması
- Tez No: 689489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, doğrusal regresyon modelindeki çoklu doğrusal bağlantı problemi ile ilgilidir. Hem klasik doğrusal regresyon hem de kısıtlı doğrusal regresyon modellerinde, çoklu doğrusal bağlantının varlığı durumunda, en küçük kareler (EKK) yöntemi kullanıldığında parametre tahminleri kararsız ve yüksek varyanslı olarak elde edilmektedirler. Bu durumda, çoklu doğrusal bağlantının EKK üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak için bunun yerine alternatif yanlı tahmin edicilerin kullanılması önerilmektedir. Bu tez çalışmasında, çoklu doğrusal bağlantı probleminin varlığı durumunda hangi grubun daha iyi parametre tahminleri verdiğini belirlemek amacıyla, Ridge, Contraction, Liu, İki parametreli, Kısıtlı ridge, Kısıtlı contraction, Kısıtlı Liu ve Kısıtlı iki parametreli tahmin edicileri incelenmek üzere yanlı tahmin ediciler arasından seçilmiş ve karşılık gelen iki grup olarak karşılaştırılmıştır. Tahmin edicilerin performansları matris hata kareler ortalaması ve skaler hata kareler ortalamasına göre karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada literatürde önceden tartışılan teoriler ışığında tahmin edicilerin hangisinin daha iyi performansa sahip olduğunu göstermek amacıyla literatürde bilinen gerçek iki veri setiyle uygulamalar yapılmıştır. Söz konusu analizler, MATLAB programı kullanılarak, Portland çimento verileri ve toplam ulusal araştırma ve geliştirme harcamaları verileri üzerinedir. Gerçek veri setleri ile yapılan bu uygulamalara ek olarak elde edilen bulgular bir Monte-Carlo simülasyon çalışmasıyla da ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Sonuç olarak, çoklu doğrusal bağlantı durumu söz konusu iken en etkin tahmin edicinin kısıtlı yanlı tahmin ediciler olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the problem of multicollinearity in the linear regression model. In both classical and restricted linear regression models, when the least squares (LS) method is employed in the presence of multicollinearity, parameter estimates are unstable and have a high variance. In this case, to avoid the negative effects of multicollinearity over the LS it is recommended to use alternative biased estimators instead. In this thesis, Ridge, Contraction, Liu, Two-parameter, Restricted ridge, Restricted contraction, Restricted Liu, and Restricted two-parameter estimators were chosen among biased estimators to be studied and compared as two corresponding groups, with the aim of identifying which group gives better parameter estimates in the case of multicollinearity. Estimators' performance was compared according to matrix mean square error and scalar mean square error. In this study, applications were made with two real data sets known in the literature in order to show which of the estimators had better performance in the light of the theories previously discussed in the literature. These analyses are based on Portland cement data and total national research and development expenditures data using the MATLAB program. In addition to these applications with real data sets, the results obtained are also detailed with a Monte-Carlo simulation study. As a result, it was decided that the most effective estimators are the restricted biased estimators when it comes to the state of multicollinearity.