Yaşam için felsefe açısından Nietzsche düşüncesi
Nietzsche's thought in terms of philosophy for life
  1. Tez No: 689490
  2. Yazar: YASEMİN KINIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ONUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaşam İçin Felsefe Açısından Nietzsche Düşüncesi başlıklı tezimizin konusu, Nietzsche'nin yaşam felsefesidir. Çalışmanın ilk bölümünde kısaca Nietzsche'nin hayatı ve genel olarak yaşam felsefesi ortaya konmuştur. İkinci bölümde Nietzsche'nin yaşam felsefesini oluşturan düşünce sistemi incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'de felsefe ve Nietzsche felsefesinin günümüzdeki yansımaları gösterilmeye çalışılmıştır. Nietzsche'ye göre yaşamın neden değerini ve anlamını kaybetmeye başladığı gösterilmeye çalışılmıştır. Nietzsche'nin yaşamı savunmak adına ileri sürdüğü temel argümanları ortaya koymak ve farklı bakış açılarıyla sorgulamak çalışmanın amacıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis titled as Nietzsche's Thought In Terms Of Philosophy For Life is Nietzsche's philosophy of life. In the first part of the study, Nietzsche and his philosophy of life in general are presented. In the second part, the thought system that constitutes Nietzsche's philosophy of life is examined. In the third and final section, philosophy in Turkey and reflections of Nietzsche's philosophy has been tried to show through specific considirations. The reasons why life gradually loses its value and meaning are shown, which Nietzsche sees as a big problem. The aim of this study is to present the basic arguments that Nietzsche put forward in order to defend life and to evaluate them from different perspectives.