Tuzlu koşullar altında kum zambağı (Pancratium maritimum L.) tohumlarının çimlenmesi ve soğan oluşumu üzerine bitki büyüme düzenleyicilerinin etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of plant growth regulators on growth and bulblet formation of sea daffodil (Pancratium maritimum L.) seeds under saline conditions
- Tez No: 689492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA AKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırma, 2018-2019 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yer alan Bitki fizyoljisi laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Çanakkale kıyı şeridi kumsalında doğal olarak yetişen kum zambağı (Pancratium maritimum L.) bitkisinin tohumları bu araştırmada bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Ülkemizde doğal olarak yetişen ve Amaryllidaceae familyasına mensup soğanlı yapıya sahip bu bitki çoğaltım yöntemlerinin geliştirilmesi gereken bir türdür. Sahillerimizdeki kum alanlarda pek çok bitki türünün yetişme zorluğu bulunurken, Kum zambağı bu zorlu koşullara dayanım göstererek yetişmekte ve çiçeklenebilmektedir. Tohumdan ve bitki parçalarıyla üretimi yapılabilen bitkinin kumul alanların insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılması, bitkiden peyzaj amaçlı yararlanılması gibi oluşan şartlar nedeniyle populasyonunun geleceği tehdit altına girmiştir. Bu araştırmada, farklı bitki büyüme düzenleyiciler ile değişen tuz konsantrasyonlarının kum zambağı tohumlarının çimlenme özellikleri üzerine olan etkileri belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda tuzlu koşullar altında bırakılan tohumlarda bazı bitki büyüme düzenleyicilerin etkili olduğu, abiyotik stresi engellediği ve tohumların çimlenme oranlarını arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the laboratory of Horticulture Department of Agriculture Faculty in Çanakkale Onsekiz Mart University, in the year of 2018. The seed material obtained from populations of sea daffodil (Pancratium maritimum L.) which has spread out in the natural sand dune areas of Çanakkale, will be used as plant material in this study. Sea daffodil is the member of family of Amaryllidaceae , is a type of bulbous ornamental plant, some manufacturing techniques must be developed to grow in the natural environment in Turkey. While many plant species do not exist in the dune areas, the sea daffodils can easily grow and bloom on the sea shore. This crop, which is rare in the country, with its natural habitats, is endangered due to the use of a large part of the beaches, the removal of flowers to be regarded as ornamental plants and the collection of bulbs, and this production can be done with generative and vegetative ways. In this study, it was aimed to determine the effects of different plant growth regulators and varied concentrations on the germination properties of sea daffodils seeds. As a result of the study, it was determined that some plant growth regulators were effective in seeds left under saline conditions, prevented abiotic stress and increased the germination rate of seeds.