Veriye dayalı iki aşamalı envanter problemi
Data-driven two-stage inventory problem
  1. Tez No: 689491
  2. Yazar: SİMAY AYÇA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KOHEN ERKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tezde, sezonluk bir ürün satan bir karar vericinin kararlarında yalnızca geçmiş talep bilgilerini kullandığı iki aşamalı gazeteci çocuk problemi ele alınmıştır. Bu modelde, verilmesi gereken iki karar vardır: sipariş miktarı ve indirimli fiyat. İlk aşamada ne kadar ürün sipariş edileceğine ve ikinci aşamada kalan satılmayan envanter için nasıl bir indirimli fiyat belirleneceğine karar verilir. Ele alınan problemi çözmek için, herhangi bir dağılım varsayımına ihtiyaç duymayan veriye dayalı modeller sunulmuştur. Spesifik olarak, sorunu hiyerarşik olarak çözen veriye dayalı altı tane yöntem ve karışık tamsayı lineer programlama modeli kullanarak sipariş miktarını ve kalan envanter için indirimli fiyatı aynı anda bulan başka bir yöntem önerilmiştir. Veriler seçilen talep dağılımlarından oluşturulmuştur. Bu veriler eğitim verisi ve test verisi olmak üzere ikiye bölünmüştür. Üretilen veriler, geçmişte alınan kararların bir fonksiyonudur. Verilerin hangi kararlara bağlı olduğuna göre alaka düzeyi tanımlanmıştır. Veri alaka düzeyinin etkisini, eğitim verisi boyutunun etkisini, ve önerilen modellerin performanslarını değerlendirmek için sayısal bir çalışma yürütülmüştür. Önerilen modellerin performansları üç farklı karşılaştırma ile değerlendirilmiştir: (1) en iyi modeli en kötü olanla karşılaştırma, (2) beklenen değerlerle karşılaştırma, (3) ters varyasyon katsayısı ile karşılaştırma. Son olarak, modelleri performanslarına göre karşılaştırmak için bir modelin test örneklerinde kaç kez en iyi olduğu da dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider two-stage newsvendor problem where the decision maker selling a seasonal product only uses the historical demand information in her decisions. In our setting, there are two decisions to be made: the order quantity, and a marked-down price. We decide on how many products to order for the first stage, as well as how to set a marked-down price for remaining unsold inventory in the second stage. To solve the problem considered, data-driven models which do not require any distributional assumption are provided. Specifically, we propose six data-driven methods that solve the problem hierarchically in addition to another method which finds the order quantity and the marked-down price for the remaining inventory simultaneously by using a mixed integer linear program. We generate the data from selected demand distributions and divide it into a training data and a testing data. The generated data is a function of the way that decisions were made historically. We make a definition of the relevancy level based on what decisions the data depends on. We conduct a numerical study to evaluate: (a) the effect of data relevancy, (b) the effect of training data size, (c) the performance of proposed models. We investigate the performances of proposed models in three ways: (1) comparison the best model with the worst one, (2) comparison with respective expected values, (3) comparison with respective the inverse coefficient of variation. Lastly, we measure how many times one model is the best among testing samples and compare models based on their performances.