Halk sağlığı uzmanlarında sosyal medya kullanımı-2020
Social media use in public health specialists
  1. Tez No: 689498
  2. Yazar: NESRULLAH AZBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN İNANDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Sosyal medya zamandan ve mekândan bağımsız, interaktif iletişim aracı ve bilgi kaynağıdır. Halk sağlığı uzmanlarının güçlü bir iletişim platformu olan sosyal medyada kendilerine düşen görev ve sorumluklarının bilincinde olmaları, sosyal medyayı toplumsal sağlık iletişiminde aktif bir şekilde kullanabilmeleri önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı halk sağlığı uzmanlarının sosyal medya kullanım düzeylerini sorgulamak, sosyal medya kullanımı hakındaki görüşlerini tespit etmek, sosyal medya kullanımının yaş, cinsiyet, medeni durum, unvan, çalışılan kurum, kişinin işyerindeki görevi, uzmanlık süresi ile ilişkisini incelemektir. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışmanın evreni Türkiye'de görev yapan tüm halk sağlığı uzmanlarıdır. Halk Sağlığı Uzmanları Derneği'nin 6 Temmuz 2020'de yayınladığı bildiriye göre kamuda 453 halk sağlığı uzmanı bulunmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflendi. Ulaşılan 230 halk sağlığı uzmanına Google Formlar aracılığıyla sosyodemografik özellikler, bireysel sosyal medya kullanımı, çalışılan kurumda sosyal medya kullanımı ve Sosyal Ağları Kullanım Amaçları Ölçeği'ni içeren bir anket uygulandı. Ölçek likert tipte olup 7 alt boyuttan oluşmaktadır. Alt boyutlardan alınan ortalama puanın yüksek olması bireyin sosyal medyayı daha çok o amaçla kullandığını göstermektedir. Verilerin analizi SPSS 20.0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Social media is an interactive communication tool and information resource independent of time and place. It is important for public health specialists to be aware of their duties and responsibilities in social media, which is a powerful platform, to take a role in the transfer of healthy information to the society and to actively use this platform. The aim of this study is to question the social media usage levels of public health specialists, to determine their opinions on social media use, to examine the relationship between social media use with age, gender, marital status, title, institution, job position, and duration of expertise. Methods: This cross-sectional study universe of all public health professionals working in Turkey. According to the statement published by the Association of Public Health Specialists on July 6, 2020, there are 453 public health specialists. It was aimed to reach the whole universe. A questionnaire including socio-demographic characteristics, individual social media use, social media use in the institution and Social Networks Usage Purpose scale was applied to 230 public health specialist via Google Forms. The scale is Likert type and consists of 7 sub-dimensions. The high average score obtained from the sub-dimensions indicates that the individual uses social media more for that purpose. The analysis of the data was done with the SPSS 20.0 package program.