Halkevi dergilerinde Kemalizm 1932-1951
Kemalism in people's house journals 1932-1951
  1. Tez No: 689515
  2. Yazar: BEHLÜL BURAK DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Halkevleri, Türk Ocaklarından bir 'gelenek' devralarak, ilk etapta 19 Şubat 1932 tarihinde 14 farklı merkezde açılmış, illerde dokuz ayrı kola ayrılan şubeleriyle, küçük yerleşim yerleri ve kırsal kesimlerde ise Halkodalarıyla eğitimden ekonomiye, sağlıktan sanata, spordan siyasete birçok alanda toplumun her kesimine nüfuz etmeyi amaç edinmiştir. İmparatorluğun yaklaşık son iki yüzyılı boyunca devam eden modernleşme girişimleri, ulus devletin kuruluş sürecinde ve sonrasında da devam etmiş, erken cumhuriyet döneminin sosyo-kültürel alt yapısı Halkevleri vasıtasıyla sağlanmıştır. Halkevleri, faaliyette bulunduğu 19 yıl boyunca yöneten-yönetilen ikiliğinde yönetici kesime dönemin mevcut koşulları düşünüldüğünde en makul seçenek olacak şekilde yurdun en ücra köşelerinde dahi düşüncelerini aktarma şansını sunmuş, devlet ideolojilerinin aktarım ve uygulama sahası olarak yer almış, halkta yönetime karşı sevgi ve saygı oluşturmayı amaçlamıştır. Çok partili hayata geçiş süreciyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi ile bağlantıları nedeniyle eleştiriler almaya başlayan Halkevleri, iktidarın el değiştirmesinin ardından kısa bir süre sonra kapatılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, ulus devletin şekillendiği dönemde gündelik hayatın her alanında hissedilen devrimlerin benimsetilmesinde rol oynayan Halkevlerinin üstlendiği görevi yerine getirirken taşıdığı perspektifi ifade etmektir. Zira her biri birer belge niteliğinde olan Halkevi Dergilerinin içerikleri analiz edildiğinde dönemin koşullarını yansıtan birer ayna olarak karşımıza çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
People's Houses, taking over a 'tradition' from the Turkish Hearths, were opened in 14 different centers on February 19, 1932 in the first place, with branches divided into nine separate branches in the provinces, in small settlements and in rural areas with People's Rooms, it aimed to penetrate all segments of society in many fields from education to economy, health to art, sports to politics. The attempts of modernization, which continued for the last two centuries of the empire, continued during and after the establishment of the nation-state, and the sociocultural infrastructure of the early republican period was provided by Community Centers. During the 19 years it has been operating, Community Centers have provided the ruling section with the chance to convey their thoughts even in the most remote corners of the country, which is the most reasonable option considering the current conditions of the period, took place as the transmission and application field of state ideologies, and aimed to create love and respect for the government in the public. With the transition to multi-party life, the People's Houses, which started to receive criticism for their connections with the Republican People's Party, were closed shortly after the change of power. The aim of this thesis is to express the perspective of the People's Houses, which played a role in adopting the revolutions felt in every aspect of daily life in the period when the nation-state was shaped, while fulfilling the task undertaken. Because, when the contents of the Public House Magazines, each of which is a document, are analyzed, they will appear as mirrors reflecting the conditions of the period.