Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalına bağlı Gaziemir 10 ve 11 nolu eğitim aile sağlığı merkezlerine kayıtlı kadınlarda kısa gebelik aralığını belirleyen faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors determining the shortpregnancy interval in women registered to gaziemi̇r 10and 11 educational family health centers from Dokuz Eylül University Medical Faculty Family Medicine Department
  1. Tez No: 689514
  2. Yazar: NADİRE RÜMEYSA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç Gebelik aralığı, bir gebeliğin sonlanması ile diğer gebeliğin başlangıcı arasındaki süre olarak tanımlanır. Bir önceki doğumdan sonra kadınların yeniden sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi için gereken süre için Dünya Sağlık Örgütü en az 24 ay ve böylece iki ardışık doğum arasındaki süre için en az 33 aylık bir aralık önermiştir. Literatürde kısa gebelik aralığı; maternal anemi, preterm doğum, erken membran rüptürü, preeklamsi, plesenta dekolmanı, kongenital anomali, düşük doğum ağırlığı, otizim, fetal, neonetal, maternal ölüm gibi komplikasyonları bildirilmiştir. Gebelik aralığı süresinin olumsuz gebelik olayları için önemli bir bağımsız biyolojik risk faktörü olması gebelik aralığının planlaması için önemlidir. Kadınlar gebelik aralıklarının üzerinde kontrole sahiptir ve potansiyel olarak olumsuz sonuçlar azaltılabilmektedir. Bu nedenle kadınların gebelik aralığının 24 aydan kısa olmasına etki eden faktörlerin incelenmesi ve bu yönde müdahalelerin yapılması hem annelerin sağlıklı gebelik geçirebilmesi hem de çocukların sağlıklı olması açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı; son 5 yıl içinde doğum yapan kadınlarda kısa gebelik aralığını etkileyen faktörlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Yöntem Niteliksel çalışma (Kantitatif çalışma), Fenomenolojik tip ve Kesitsel analitik çalışmanın beraber kullanıldığı karma modelde planlanmış olan bu çalışma, İzmir Dokuz Eylül Üniversite Hastanesine bağlı aile sağlığı merkezlerine başvuran kadınlardan niteliksel çalışma için 25 kadın ile yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşme ile doygunluğa ulaşılmıştır. Sonrasında İzmir Dokuz Eylül Üniversite Hastanesine bağlı aile sağlığı merkezlerine kayıtlı çalışmaya katılmaya gönüllü bireylerden 278 kadın ile görüşülerek niteliksel çalışma sonucu elde edilen temalar doğrultusunda hazırlanan anket soruları uygulanmıştır. Bulgular Kısa gebelik aralığına sahip kadınlarla yapılan görüşmelerde gebeliğin planlanma durumu başlığı altında; gebelik sürecinin düzenlenebilir bir durum olmaması, eşin çocuk isteğinin ön planda tutulması, ileri yaşta ebeveyn olmanın olumsuz bir durum olarak görülmesi bulguları elde edildi. İki kardeş arası yaş farkı için; anneler kardeşlerin birbirine önderlik ettiğini düşünmekte ve bakım veren kişi açısından tek çocuk yetiştirmek ile birden fazla çocuğun aynı anda yetiştirilmesini benzer bulmaktadır. Aile planlaması ve doğum kontrol yöntemlerinin seçiminin eşe bırakıldığı ve eşin bu yöntemlerin yan etkilerinden endişe ettiği bulundu. Kısa gebelik aralığı sonucunda kadınlar; kardeşlerin fizyolojik ihtiyaçlarının çakışması, annenin sık gebelikler nedeniyle gebelik ve doğum sürecinde zorlanması ve sağlık profesyonelleri tarafından bu durumun olumsuz görülmesi nedeniyle eleştirilmeleri gibi olumsuz süreçler yaşadıklarını belirtti. Gebelik aralığı ile katılımcıların yaşı, eğitim durumu, çalışma durumu, eşin eğitim durumu, evin gelir düzeyi, ilk gebe kalma yaşı, toplam gebelik sayısı, yaşayan çocuk sayısı, ideal çocuk sayısı, kardeşler arası ideal yaş farkı, yeniden gebe kalma zamanı bilgisi, kararlarda yakın çevrenin etkisi ve kullanılan aile planlaması ve doğum kontrol yöntemleri arasında istatistiksel anlamda ilişki saptandı. Yapılan anket sorularında 39 önermeden 21'i ile gebelik aralığı arasında istatistiksel anlamda fark saptandı. Sonuç Kadınların doğurganlığı üzerinde partnerlerinin tahmin edilenden daha fazla söz sahibi olduğu görülmüştür. Doğurganlık ile ilişkili düzenlemelerin konuşulduğu ortamlara kadınlarla birlikte eşlerin daha fazla dahil edilmesi gerektiği, aile planlaması danışmanlık hizmeti verilirken partnerlerin beraber yöntem hakkında bilgilendirilip sonuçları üzerinde konuşulması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective The pregnancy interval is defined as the time between the termination of one pregnancy and the beginning of the next. The World Health Organization has recommended an interval of at least 24 months for the time it takes for women to have a healthy pregnancy after a previous birth, and thus at least 33 months for the interval between two consecutive births. Short pregnancy interval in the literature; Complications such as maternal anemia, preterm delivery, premature rupture of membranes, preeclampsia, placental abruption, congenital anomaly, low birth weight, autism, fetal, neonatal and maternal death have been reported. The fact that the duration of the gestational interval is an important independent biological risk factor for adverse pregnancy events is important for the planning of the pregnancy interval. Women have control over their pregnancy intervals and potentially negative outcomes can be reduced. For this reason, it is important to examine the factors that affect the pregnancy interval of women to be shorter than 24 months and to make interventions in this direction, both in terms of healthy pregnancies for mothers and healthy children. The purpose of this research; It aims to examine the factors affecting the short pregnancy interval in women who have given birth in the last 5 years. Methods Qualitative study (Quantitative study), Phenomenological type and Cross-sectional analytical study were used together in this study, which was planned in a mixed model, and saturation was reached with face-to-face semi-structured interviews with 25 women for qualitative study from women who applied to family health centers affiliated to Izmir Dokuz Eylul University Hospital. Afterwards, questionnaire questions prepared in line with the themes obtained as a result of the qualitative study were applied by interviewing 278 women who volunteered to participate in the study, registered in the family health centers of Izmir Dokuz Eylul University Hospital. Results In the interviews conducted with women with a short pregnancy interval, under the heading of the planning status of pregnancy; The findings revealed that the pregnancy process was not regulated, the spouse's desire for children was prioritized, and being a parent at an advanced age was seen as a negative situation.For the age difference between two siblings; mothers think that siblings lead each other and find that raising one child and raising more than one child at the same time are similar in terms of caregivers. It was found that the choice of family planning and birth control methods was left to the spouse and the spouse was concerned about the side effects of these methods. As a result of the short pregnancy interval, women; He stated that they experienced negative processes such as the conflict of physiological needs of the siblings, the difficulty of the mother during pregnancy and delivery due to frequent pregnancies, and being criticized by health professionals for seeing this situation as negative. Pregnancy interval and participants' age, education level, employment status, spouse's education level, household income level, age at first conception, total number of pregnancies, number of living children, ideal number of children, ideal age difference between siblings, time to conceive again, A statistical relationship was found between the effect of the immediate environment and the family planning and birth control methods used. In the survey questions, a statistical difference was found between 21 of 39 propositions and the pregnancy interval. Conclusion It has been observed that the spouses have a greater say than expected on the fertility of women. We are of the opinion that spouses should be more involved in environments where fertility-related regulations are discussed, and that the partners should be informed about the method together and the results should be discussed while providing family planning consultancy services.