Conflicts and elections: When is domestic diversion more likely to occur?
Çatışmalar ve seçimler: Yerel yönlendirme ne zaman daha olasıdır?
  1. Tez No: 689541
  2. Yazar: ÖMER FARUK GEMALMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, çatışmalar ve seçimler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Tezin kapsamı iç çatışmalarla sınırlıdır. Çalışmada hangi faktörlerin yerel yönlendirme olasılığını etkilediğinin ve yerel yönlendirmenin seçim sonuçları üzerindeki etkilerinin açıklanması amaçlanmaktadır. İlk ampirik bölüm azınlıkların seferberlik tipinin ve seçim zamanlamasının, liderlerin yerel yönlendirme başlatma eğilimleri üzerindeki etkileşimli etkisini araştırmaktadır. Bulgular, seçim yıllarında seferberlik türünün oldukça önemli bir etken olduğunu göstermektedir. Seçim yıllarında militan olmayan azınlıkların yerel yönlendirmenin hedefi olma olasılığı daha düşükken, bu yıllarda bir ülkedeki makroekonomik koşullar kötüleştiğinde militan azınlıkların hedef olması daha olasıdır. İkinci ampirik bölüm, yerel yönlendirmenin oy verme davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu bölümde seçmenlerin yerel yönlendirmeye tepkisini analiz etmek için, Türkiye'de art arda iki seçim, Haziran ve Kasım 2015, arasındaki döneme odaklanılmaktadır. Türkiye, bu iki seçim arasında artan teröre ve çatışmaya tanık olmuştur. Bu bölümde CSES'in 4. Modülü verileri kullanılmıştır. Bulgular, mülakat tarihi, alan araştırmasının son günlerine yaklaşırken, anket katılımcılarının güvenliği en önemli sorun (EÖS) olarak belirtme olasılığının arttığını göstermektedir. Sonuç olarak, güvenliği EÖS olarak görenlerin, özellikle siyaset hakkında bilgisizlerse hükümeti desteklemeleri daha olasıdır. Siyasi olarak bilgisiz kişiler, bayrak etrafında toplanma etkisine karşı daha duyarlı olma eğilimindeyken, bilgili kişiler hükümeti cezalandırma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between conflicts and elections with a limited focus on domestic conflicts. It seeks to explain which factors affect the likelihood of domestic diversion and, specifically the effect of domestic diversion on electoral outcomes. The first empirical chapter investigates the interactive effects of mobilization type of minorities and election timing on leaders' propensity to initiate domestic diversion. The findings suggest that mobilization type matters during election years. While non-militant minorities are less likely to be targeted by domestic diversion during election years, militant minorities are more likely to be the target when macroeconomic conditions in a given country worsen during election years. The second empirical chapter investigates the effect of domestic diversion on voting behavior. To analyze the electorates' reaction to domestic diversion, it focuses on the period between two consecutive elections in Turkey, i.e., June and November 2015. Turkey had witnessed rising terror and conflict between the two elections. CSES Module 4 data are utilized in this chapter. The findings demonstrate that with the interview date approaching the last date of the field research, the survey respondents become more likely to state security as the most important problem (MIP). Consequently, those stating security as MIP are more likely to support the incumbent, if they are politically unsophisticated. While politically unsophisticates tend to be more sensitive to the“rally around the flag”effect, sophisticates tend to punish the incumbent.