Faz değiştiren malzeme ile ısıl depolamanın sayısal modellenmesi
Numerical modeling of heat storage with phase change material
  1. Tez No: 689551
  2. Yazar: HALUK AĞUSTOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Endüstride oluşan atık ısı, güneşin sağladığı doğrudan ısı ve ısı pompalarının avantajlı koşullarda ürettiği ısı enerji kaynaklarından sağlanan ısıl enerjiyi geri kazanmak amacıyla ısıl depolama (ID) sistemlerin kullanımı ve geliştirilmesi, enerji ekonomisi ve çevre değerleri bakımından gün geçtikçe önemi artmaktadır. Faz değiştiren maddenin (FDM) ergime evrelerindeki kinetiğin belirlenmesi, ID sistemlerin ısı tekniği ve ekonomisi yönünden optimum tasarımın gerçekleşmesinde oldukça önemli olduğu düşünüldü. FDM'nin faz değişim sırasında gelişen evreleri, ısı iletim denklemleri ile tanımlanarak incelendi. Türdeş, hareketsiz ve silindir geometrideki katı FDM'nin matematik modeli, silindirik koordinatlarda (r) bir boyutlu, (t) zamana bağlı, homojen olmayan, kararsız, eliptik kısmi türevli diferansiyel denklemle ifade edildi. Ergime evreleri için geliştirilen ısı iletim denklemleri sonlu farklar yöntemi ile sayısal (lineer) biçimde yazıldı. Sayısal notasyonlu denklemler MATLAB\R2017a2 programında kodyazımı ile çözüm algoritmasına dönüştürüldü. Literatürde bilinen bir deneysel çalışmanın termofiziksel ve ısıl koşullarına ait verileri, elde edilen çözüm algoritmasında kullanılarak Matlab'de çözüldü. Çözüm kümesinden elde edilen verilerle ergime oranının zaman göre maksimum–minimum değerleri belirlendi. Burada, toplam ergime süresi, boyutsuz arayüz'ün (S+) ergime evre sayıları, evrelerin bulunduğu konumları, her bir arayüz evresinin ergime süreleri, açığa çıkan ergime ısı enerjileri ve sıcaklık değişimleri, η boyutsuz yarıçapa bağlı sıcaklık değişimleri ve ısı enerji üretimi hesaplandı. Isıl enerjinin değişimi ergime süreci ile birlikte değerlendirildi. (S+)2–(S+)1 arayüz aralığında 0.426 (%46) oranı ile en hızlı ergimenin gerçekleştiği görüldü. (S+)5 arayüz noktasından itibaren ergimenin 1/10.000 oranı kadar yavaşladığı hesaplandı. (S+)3 arayüz noktasında t=0.29 saatte ergimenin 0.86 (%86) oranına ulaştığı bulundu. (β) Boyutsuz ısıl enerji sayısının (η) yarıçap eksenine göre değişiminden elde edilen hesaplara göre optimum ısıl deponun (η7=0.778–0.89) aralığında gerçekleştiği, boyutsuz enerji sayısının ise β=00312 olduğu görüldü. R0=0.01 m yarıçapındaki FDM'nin β=00312 boyutsuz enerji sayısının gerçek enerji karşılığı, 486 J kadar ısı enerjisi olduğu hesaplanarak bu değer kadar ısı enerjisi depolandığı belirlendi. Burada optimum (η;β) koordinatının, optimum ergimenin arayüz evre (S+)3=0.86 sayısına karşılık geldiği anlaşıldı. Böylelikle, hem η boyutsuz yarıçapta, hemde (S+) boyutsuz arayüzde optimum sonuçların birbirine yakın olduğu test edildi. Bu sonuçlara göre, ergime sürecindeki evrelerin davranışına ait sayısal hesapların belirlenmesi, optimum ısıl depo tasarımında belirleyici olduğunu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The importance of to develope thermal energy storage (TES) systems in order to recover thermal energy from the sources such as waste heat generated in the industry, direct heat provided by the sun, and heat generated by heat pumps when working at advantageous times, is increasing in terms of energy economy and environmental values nowadays. Determination of the melting phases kinetics of PCM is priority in order to perform an optimum design for TES systems in terms of heat technique and economy. In this thesis, phase change steps of the PCM are defined and analyzed by heat conduction equations. The mathematical model of homogeneous, immobile and cylindrical geometry solid FDM is expressed in cylindrical coordinates (r) with a dimensional, (t) time dependent, inhomogeneous, unstable, elliptical partial differential equation. The developed heat conduction equations for the melting phases were written numerically (linearly) using the finite difference method. Numerical notation equations were converted to solution algorithm by coding in MATLAB \ R2017a2 program. The data of an experimental study whose thermophysical properties and thermal conditions are known were solved in Matlab by using the obtained solution algorithm. The maximum-minimum values of the melting rate over time were determined using the data obtained from the solution set. In this context, the total melting time, the number of melting phases of the dimensionless interface (S+), the locations where the phases are located, the melting times of each interface phase, the melting heat energies and temperature changes that occur, the temperature changes depending on the dimensionless radius (η) and heat energy production were calculated. The change of thermal energy was evaluated with the melting process. The fastest melting was observed at (S+)2–(S+)1 interface as 0.426 (42.6%). It was calculated that the melting slowed down by 1/10.000 after the (S+)5 interface point. It was found that the melting rate reached to 0.86 (86%) at (S+)3 interface point while t = 0.29 hours. According to the calculations obtained from the change of the dimensionless thermal energy number (β) with respect to the radius axis (η), it was observed that the optimum thermal storage took place in the range of (η7=0.778–0.89) while the dimensionless thermal energy number was β = 00312. It was determined that PCM with R0=0.01 m radius stored 486 J real energy equivalent of dimensionless thermal energy number β = 00312. It was understood that the optimum (η; β) coordinate corresponds to the number of interface melting interface (S+)3=0.86. Thus, it wastested that the optimum results are close to each other both in the dimensionless radius (η) and in the dimensionless interface (S+). According to these results, it was revealed that determining the behaviors of the phases in the melting process by numerical methods is priority forthe optimum thermal storage design.