Politik konjonktür dalgalanmaları ve geleneksel fırsatçı model: Kırılgan beşli ülkelerine uygulanması
Political conjunction fluctuations and traditional opportunity model: Application to fragile five countries
  1. Tez No: 689552
  2. Yazar: ENES EYİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Politik Konjonktür Dalgalanmaları Teorisi, seçim dönemi iktisadi aktörlerin faydalarını maksimize etme çabalarının ekonomi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Seçim döneminde politikacıların iktisadi politika araçlarını nasıl kullandıkları, seçmenlerin bu duruma verdikleri tepkileri gözlemlemektedir. Bu süreç kısa vadeli elde edilecek faydanın, uzun vadede ortaya çıkaracağı ekonomik tahribatların sonuçlarını gösterilmesi açısından kıymetlidir. Politik Konjonktür Dalgalanmalar Teorisi, özellikle, seçim dönemlerinde yaşanan etkileşimin ekonomideki etkileri üzerinde durmaktadır. Bu çalışmada geleneksel fırsatçı model çerçevesinden 1991-2019 yılları arası Kırılgan Beşli ülkelerinde gerçekleşen beş dönemlik genel seçimler incelenmiştir. Çalışmanın amacı Kırılgan Beşli ülkelerinde yapılacak genel seçimlerde seçim çevrimi varlığının test edilmesidir. Test sonucu elde edilen çıkarımların perspektifinde bu ülkelerdeki kırılganlığın politik dalgalanmaların etkisi olup olmadığı bu çalışmanın farkını oluşturacaktır. Genel seçimlerde ele alınan makroekonomik değişkenler; enflasyon, işsizlik, geniş para, büyüme ve kamu giderlerinden oluşmaktadır. Çalışma bulguları Kırılgan Beşli Ülkelerde seçim çevriminin ortaya çıkmadığını göstermektedir. Kırılganlık üzerinde politik dalgalanmaların etkisinin oluşmadığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Political Business Cycles Theory explores the effects of the efforts of economic actors to maximize their benefits on the economy. The election period observes how politicians use economic policy tools and how voters react to this situation. This process is valuable in terms of showing the results of the short-term benefits and the economic damages that will occur in the long term. The Political Business Cycles Theory focuses on the effects of the interaction experienced during the election periods on the economy. In this study, within the framework of the traditional opportunistic model, the five-term general elections held in the fragile five countries between 1991 and 2019 will be analyzed. The aim of the study is to test the existence of the election cycle in the general elections to be held in the fragile five countries. Whether the fragility in these countries is the effect of political fluctuations in the perspective of the inferences obtained from the test will make the difference of this study. Macroeconomic variables to be addressed in general elections; It consists of inflation, unemployment, large money, growth and public expenditures. The results obtained in this period; shows that the election cycle did not occur. It is concluded that political fluctuations do not have an effect on fragility.