Yeşil ürün satın alma davranışını etkileyen faktörlerin değer-tutum-davranış modeli ile açıklanması
Explaining the factors that affecting green product purchasing behavior with value-attitude-behavior model
  1. Tez No: 689550
  2. Yazar: ASLI SEVİNÇ ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU AYDIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çevre kirliliği ve artan tahribat, gelecek kuşaklara bırakacağımız dünyanın bizim sorumluluğumuzda olduğu bilincini her geçen gün arttırmaktadır. Tüketiciler artık çevre konularına daha fazla ilgi duymaktadır. Üretim ve tüketim çemberinin doğaya verdiği zarar tüketiciler için artık önem arz etmektedir. Bu bilinç sorumlu davranışlara da dönüşmeye başlamıştır. Bu noktada tüketiciler çevreyi kirletmeyen, daha az kaynak kullanımı sağlayan, geri dönüştürülebilen çevre dostu ürünleri tercih etmeye başlamıştır. Bu araştırmada Türkiye'deki tüketicilerin yeşil satın alma davranışları değer-tutumdavranış modeli çerçevesinde incelenecektir. Kişisel değerler, kişilerin tutumlarını, tutumlar da davranışlarını şekillendirmektedir. Çalışmada ayrıca yeşil ürün bilgisinin ve yeşil ürün kalite algısının yeşil ürün satın alma davranışı üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'de farklı demografik özelliklere sahip 267 tüketici oluşturmaktadır. Çevrim içi anket yöntemiyle toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma modeli çerçevesinde geliştirilen hipotezler analiz sonuçları ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda çevresel konulara karşı tutumun, ekonomik ve sosyal faydalara karşı tutumun ve yeşil ürün kalitesinin yeşil ürün satın alma davranışı üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca tüketiciler arasında yeşil ürün satın alma davranışı bakımından kendi içinde homojen farklı pazar bölümleri olduğu görülmüştür. Tüketicilerin yeşil ürün satın alma eğilimlerini belirleyen en önemli faktörlerin yeşil ürün kalitesi ile ekonomik ve sosyal faydalara karşı tutumları olduğu keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution and increasing destruction increase the awareness that the world we will leave to future generations. This is our responsibility every day. Consumers are now more interested in environmental issues. The damage caused by the production and consumption cycle to the nature is important for consumers. This consciousness has begun to transform into responsible behavior. At this point, consumers have started to prefer environmentally friendly products that do not pollute the environment, use less resources and can be recycled. This research will be examined in the context of green purchasing behavior of consumers value-attitude-behavior model in Turkey. Personal values and attitudes of people also shape their behavior. The study will also investigate the effects of green product knowledge and green product quality perception on green product purchasing behavior. The sample of the study consisted of 267 consumers with different demographic characteristics in Turkey. The data collected by the online survey method, and was analyzed with the SPSS package program. The hypotheses developed within the framework of the research model were tested with the analysis results. As a result of the research, it was seen that attitude towards environmental issues, attitude towards economic and social benefits, and green product quality had a significant effect on green product purchasing behavior. In addition, it has been observed that there are different homogeneous market segments among consumers in terms of green product buying behavior. It has been discovered that the most important factors determining the green product purchasing tendencies of consumers are green product quality and their attitudes towards economic and social benefits.