Biyo-boyar maddelerin ahşap malzemeye tutunmasını artırmak için optimum mordanlama yönteminin araştırılması
Investigation mordanting method to enhance of holding naturel dyes on wood material
  1. Tez No: 689561
  2. Yazar: ENGİN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğal boyaların ahşap malzemelere uygulanması ve tutunma performansı konusunda bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalara göre, doğal boyaların ahşap malzemeye uygulanması bazı dezavantajlara sahiptir. Bu dezavantajlardan biri, doğal boyalarla renklendirilmiş ahşabın kısmen yıkanmasıdır. Bu çalışmanın amacı, ahşap malzemeye uygulanan doğal boyaların yıkanma problemini çözmek için hangi mordanlama yönteminin etkili olduğunu tespit etmektir. Çalışmada; boyar bitki olarak Hibiskus (Hibiscus sabdariffa L.) seçilmiştir ve ekstraksiyonları Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Kestane (Castanea sativa Mill.) ve Maun (Khaya ivorensis) deney örneklerine daldırma metodu kullanılarak üç yöntemle uygulanmıştır: Önce mordanlama, beraber mordanlama ve sonra mordanlama. Demir sülfat, alüminyum sülfat ve sirke mordan olarak kullanılmıştır. Deneyler sonucunda; en az yıkanma değerleri, sonra mordanlama yöntemi ile uygulanan ahşap numunelerde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Some studies have been made on the application and strength of natural dyes to wood materials. According to these studies, applying natural dyes to wood material has some disadvantages. One of these disadvantages is partially leaching of dyed wood with natural dyes. The aim of this study is to determine which mordanting method is effective to solve the leaching problem of natural dyes applied on wood material. In this context; hibiscus (Hibiscus sabdariffa L.) has been chosen and its extractions were applied by three methods: pre mordanting, post mordanting and simultaneously mordanting on Yellow Pine (Pinus sylvestris L.), Chestnut (Castanea sativa Mill.) and Mahogany (Khaya ivorensis) wood test samples by immersion methods. Iron sulfate, aluminum sulfate and vinegar were used for mordanting. As a result of experiments; minimum leaching was determined on wood samples that applied with post mordanting method.