7. sınıf öğrencilerinin hikâyelerindeki mesajların karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of messages in the stories of 7th grade students
- Tez No: 689560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf öğrencilerinin hikâyelerindeki mesajlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin hikâyelerindeki mesajları duygusal yönden karşılaştırmak, böylece öğrencilerin duygusal yönden sahip oldukları olumlu, olumsuz, karışık ve müphem mesajlar ile cinsiyetleri, anne ve babaveğitim durumları, okudukları kitap sayısı, ailelerinin aylık gelir durumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Tarama modelinde olan bu araştırmanın evrenini Van ili merkez ilçelerinde hulunan 126 ortaokuldaki 7. sınıf öğrencileri, örneklemini ise bu ilçelerde öğrenim gören 9 ortaokuldaki 180 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Merkez ilçelerdeki bu okullar, Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu“Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı”nın başarı sonuçlarına göre başarı seviyesi yüksek, başarı seviyesi orta, başarı seviyesi düşük olarak üç gruba ayrılmıştır. Her başarı seviyesinden üçer ortaokulun rastgele birer sınıfı seçilmiştir. Çalışma çerçevesinde öğrencilere üç tane konu verilmiş, istediklerini seçmeleri ve o konu ile ilgili hikâye yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin yazmış oldukları hikâyeler çalışmanın verilerini oluşturmaktadır. Elde edilen veriler ilk olarak duygusal yön analizi ile kategorileştirilmiş, daha sonra elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 21.0 Programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde İki Değişken İçin Ki-Kare Testi (Chi-Square Test X2) kullanılmış; ayrıca sayı (N), yüzde (%) vb.ne de bakılmıştır. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre öğrencilerin hikâyelerindeki mesajlarla cinsiyetleri, anne ve baba eğitim durumları arasında anlamlı düzeyde bir ilişki görülmezken söz konusu mesajlarla ailelerinin gelir durumlar, okudukları kitap sayıları ve okullarının başarı seviyeleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Buna göre aylık gelir durumu yüksek ve en düşük olan öğrencilerin, 1 kitap okuyan öğrencilerin, orta ve yüksek seviyedeki okullarda okuyan öğrencilerin hikâyelerinin daha olumlu mesajlar içerdiği görülmektedir. Bu sonuçlardan hareketle tartışma bölümünde, araştırmanın bulgularıyla benzer çalışmaların bulguları karşılaştırılmış ve çeşitli değerlendirmeler yapılarak tartışılmıştır. Çalışmanın sonunda çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the messages in the stories of 7th-grade students were examined comparatively. The aim of the study is to compare the messages in the stories of the 7th-grade students emotionally, thus, to reveal the relationship between the positive, negative, mixed, and ambiguous messages that the students have emotionally and their gender, educational status of their parents, the number of books they read, and the monthly income of their families. The universe of this research, which is in the scanning model, consists of 7th-grade students in 126 secondary schools in the central districts of Van, and its sample consists of 180 7th grade students in 9 secondary schools in these districts. According to the successful results of the“Transition from Basic Education to Secondary Education Examination”conducted by the Ministry of National Education, these schools in the central districts are divided into three groups as high success level, medium success level, and low success level. A random class of three secondary schools from each achievement level was selected. Within the framework of the study, three subjects were given to the students, they were asked to choose the ones they wanted and to write a story about that subject. The stories written by the students constitute the data of the study. The obtained data were first categorized by emotional aspect analysis, and then the obtained data were analyzed through the IBM SPSS Statistics 21.0 Program. Chi-Square Test for Two Variables (Chi-Square Test X2) was used in the analysis of the data; also number (N), percentage (%), etc. were also looked at. According to the results of the analysis, there was no significant relationship between the messages in the stories of the students and their gender, the educational status of their parents, while there was a significant relationship between the messages in question and the income status of their families, the number of books they read, and the success levels of their schools. According to this, it is seen that the stories of the students with the highest and lowest monthly income, the students who read 1 book, and the students who study at middle and high schools contain more positive messages. Based on these results, in the discussion section, the findings of the research and the findings of similar studies were compared and discussed by making various evaluations. Various suggestions are given at the end of the study.