Wise people commission through national press representations: A peace journalism analysis
Yazılı basının gözünden akil insanlar heyeti: Bir barış gazeteciliği analizi
- Tez No: 689597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ ESRA ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Barış süreçlerinde kapsayıcılık, ötekileştirilmiş aktörleri ve sorunları bir barış sürecinin farklı aşamalarına dahil etmeyi amaçlayan bir normdur. Önceki araştırmalar, kapsayıcılığın şeffaflık ve hesap verebilirlik yaratarak, halkın desteğini alarak ve meşruiyet boşluklarını ele alarak sürdürülebilir barışın inşasına katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Medya, gündem belirleme gücü ve kitle iletişim platformu aracılığıyla bu kapsayıcılık işlevlerini geliştirebilir ve toplumun farklı kesimlerini içeren demokratik bir tartışmanın yaratılmasını destekleyebilir. Buradan hareketle bu çalışma, Türkiye'nin barış sürecinde halk ile müzakere tarafları arasında köprü kurmayı amaçlayan bir danışma mekanizması olan Akil İnsanlar Heyeti'nin faaliyetlerini ve toplantılarını ulusal basının nasıl temsil ettiğini analiz etmektedir (2009 -2015). Bu analizi yapmak için, bu çalışma Johan Galtung'un barış ve savaş gazeteciliği çerçevesine dayalı bir kodlama şeması kullanmaktadır ve beş adet günlük ulusal gazete örneğinde barış gazeteciliğinin daha baskın olduğunu bulmuştur. Bulgular ayrıca, kapsayıcılığın beklenen faydalarını destekleyebilecek bilinçli ve bilgili bir barış gazeteciliği yaklaşımından ziyade, hakikate dayalı bir gazetecilik anlayışının odakta olduğunu ve örneklemdeki gazetelerin siyasi parti konumlarından hareketle Akil İnsanlar Heyeti aktivitelerini yorumladığını göstermektedir. Akil İnsanlar Heyeti'nin yazılı basındaki elit odaklı temsili, basın söyleminin yüksek siyaseti merkeze aldığını göstermektedir ve bu temsil kapsayıcılığın işlevlerine zarar verme potansiyeline sahiptir. Sonuçlar, sürdürülebilir barışa ve kapsayıcılığa katkıda bulunmak için Kürt meselesi etrafındaki medya tartışmasının genişletilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Inclusivity in peace processes is a norm that aims to engage marginalized actors and issues at different stages of a peace process. Previous studies show that inclusivity can contribute to the building of sustainable peace through creating transparency and accountability, garnering public support, and addressing legitimacy gaps. Through its agenda-setting power and mass communication platform, the media can enhance these functions of inclusivity and support the creation of a democratic debate that involves different segments of society. Based on this, this study analyzes how the national press in Turkey represented the activities and meetings of the Wise People Commission, which was a consultative inclusion mechanism that aimed to build a bridge between the public and negotiation parties in the peace process of Turkey (2009-2015). In order to do this analysis, this study uses a coding scheme based on Johan Galtung's peace and war journalism framework; and finds that peace journalism is overall more dominant in the sample of five daily national newspapers. The findings also suggest that rather than a conscious and knowledgeable peace journalism approach that can support the expected benefits of inclusivity, the news in the sample had a truth-based journalism approach that is driven by political party positions of the newspapers. The elite oriented representation of WPC suggests that the press discourse itself was exclusive to high politics, and this can be detrimental to the functions of inclusivity. Thus, the media debate around the Kurdish issue can be expanded in order to contribute to sustainable peace.