Kano sporcularının cesaret düzeyleri ile zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesi
Investigation of courage levels and mental endurance of canoe athletes
  1. Tez No: 689615
  2. Yazar: ORHAN TURAN EMNİYET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HACICAFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmada kano sporcularının zihinsel dayanıklılık ve sporda cesaret düzeylerinin tespiti ile farklı değişkenlerin zihinsel dayanıklılık ve sporda cesaret düzeylerini etkileyip etkilemediği sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 müsabaka sezonunda Kano Federasyonuna bağlı lisanslı olarak spor yapan, antrenman ve müsabakalara katılan basit tesadüfü örnekleme yöntemiyle seçilmiş gönüllü 163 kano sporcusu oluşturmaktadır. Araştırmada gerekli olan verileri toplayabilmek amacıyla“ Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”, ile“Sporda Cesaret Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde t-testi ile ANOVA Testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılık bulunan grupların ikili karşılaştırılmasında çoklu mukayese testlerinden TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, answers were sought to the questions of determining the mental endurance and courage levels of canoe athletes and whether different variables affect the mental endurance and courage levels in sports. The sample of the research consists of 163 volunteer canoe athletes selected by simple random sampling method, who do sports under the license of the Canoe Federation in the 2020-2021 competition season and participate in training and competitions. In order to collect the necessary data in the research, the“Scale of Mental Endurance in Sports”and the“Courage in Sports Scale”were used. -test and ANOVA test were used in the analysis of the data. Anlamlı farklılık bulunan grupların ikili karşılaştırılmasında çoklu mukayese testlerinden TUKEY testi kullanılmıştır.