Tüketim kültürü ve tüketim kültürünün güncel sanat pratiklerine yansıması
Consumption culture and its reflection on the current art practices
- Tez No: 689614
- Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
1950 sonrası süreçte; yaşam biçimlerinde, ekonomik, kültürel, sanatsal gibi birçok alanda değişimler gözlenmektedir. Bu değişimlerin yaşanmasında endüstri devrimi ve endüstri devrimiyle birlikte görülen teknolojik gelişmeler büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla kapitalist sistemin mevcut karekteristik özelliği olan üretim ve tüketim ilişkileri birçok olay, ilişki, kurgu ve söylemlerin oluşmasında önemli belirleyicidir. Kısaca; tüketim olgusunun belirginlik kazanması 1950 sonrası farklı dengelerin hâkim olduğu, farklı eğilimlerin yaşandığı bir süreci kapsamaktadır. Günümüz toplumu tüketim kültürünün hâkim olduğu, her şeyin çabuk değiştiği, tüm kültür ve değerlerin çabuk eridiği bir toplumdur. Gündelik yaşam pratiklerin daha çok bu eğilimler üzerinden okunduğu günümüzde, sanatsal düşünce ve pratikler de bu doğrultuda biçimlenmektedir.1950 sonrasında sanat, sanat eseri ve sanatçıya dair birçok düşünce ve eğilimlerin eleştirilmesine, sorgulanmasına yönelik bir alan oluşmuştur. Günümüzde kitle iletişim araçlarının gelişimiyle reklam ve tasarımın birçok sanatsal kodlardan yararlanarak sanat niteliği kazandığı bir mecraya dönüşmüştür. Ayrıca her şeyin tüketim üzerinden şekillendiği, her şeyin metalaştığı günümüzde, sanat eseri de alınıp satılabilen bir ürüne dönüşmüştür. Dolayısıyla sanat eseri kar sağlayan bir yatırım aracı olarak görülürken aynı zamanda sanatçı ve izleyici için de prestij ve statü göstergesi olarak görülmüştür. Bu durum sanat piyasasını oluşturan ve genişleten birçok alanların ve organizasyonların oluşumuna neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the period after the year 1950, significant changes were observed in many areas such as lifestyles, economy, culture, and art. In these changes, the Industrial Revolution and the technological advancements seen together with it play important roles. Thus, the production and consumption relationship, which is a characteristic of capitalist system, plays a determinant role in formation of many events, relationships, fictions, and discourses. In sum, the significance of consumption phenomenon includes a period, which incorporates different tendencies and when different powers play dominant role after the year 1950. Today's society is a society, in which the consumption culture is dominant, in which many things change quickly, and in which all the culture and values are rapidly wasted. Today, when the daily life practices are interpreted over these tendencies, artistic thoughts and practices are shaped within this direction. After the year 1950, many thoughts and tendencies regarding the art, work of art, and artists started to be questioned and criticized. Nowadays, by making use of the artistic codes and the development of mass communication instruments, advertisement and design became an area gaining the character of art. Moreover, nowadays, when everything is shaped over the consumption and everything is materialized, work of art became a product that can be bought and sold. Hence, work of art is considered as an investment instrument providing a profit, whereas it is also considered as an indicator of prestige and status for artist and audience. This resulted in the formation of many fields and organizations forming and expanding the market of art.