Titanyum ile titanyum-zirkonyum implantların kemik içi stabilite değerlerinin rezonans frekans analizi yöntemi ile karşılaştırılması
Comparision between titanium and titanium-zirconium implants' stability values via resonance frequence analysis method
  1. Tez No: 689638
  2. Yazar: ESRA BEYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, titanyum ve titanyum-zirkonyum alaşım implantların rezonans frekans analizi yöntemi ile kemik içi stabilite değerlerinin farklı zaman aralıklarında karşılaştırılmasıdır. Çalışmada doku seviyesinde tek fazlı saf titanyum ve titanyum-zirkonyum alaşım implant yerleştirilen hastalardan 2014 – 2015 yılları arasında RFA(rezonans frekans analizi) yöntemi ile ölçülen ISQ(implant stability quotient) verileri kullanılmıştır. Ostell ISQ™ cihazı ile kayıt altına alınan ISQ değerleri içinden operasyon sonrası 0. gün, 7. gün, iyileşme döneminin en kritik günü kabul edilen 21. gün ve osseointegrasyonun şekillendiği 60. gün kayıt edilen değerler her iki grup için karşılaştırılmıştır. Titanyum ile titanyum-zirkonyum alaşımı implantların ISQ değerleri karşılaştırılmasında 0., 7. ve 21. Gün ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, 60. Gün yapılan ölçümlerde titanyum-zirkonyum alaşımı implantların ISQ değerleri ortalama 1.915 daha yüksek bulunmuştur ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır( p=0.026 < α =0.05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre osseointegrasyonun şekillendiği 60. günde titanyum-zirkonyum alaşımı implantlar stabilite açısından titanyum implantlardan üstünlük göstermiştir. Titanyum-zirkonyum alaşımı klinik implant başarısını arttırma yolunda gelecekte tercih edilen baskın implant materyali olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate titanium and titanium-zirconium alloy implants' stability values using resonance frequency analysis method at different time periods. ISQ (implant stability quotient) values which obtained from patients who have received tissue level pure titanium implants and tissue level titanium-zirconium implants between 2014-2015 at Baskent University Oral and Maxillofacial Department were used in this study. RFA (resonance frequency analysis) measurements which are made right after implant placement, postoperative 7th day, 21st day and 60th day comparision made for two implant groups. Postoperatively 0th, 7th day and 21st day ISQ values were not significantly different between titanium-zirconium and pure titanyum implants. 60th day ISQ measurements were 1.915 higher in titanium-zirconium implants and the difference is statistically significant( p=0.026 < α =0.05). Based on the results of this study titanium-zirconium implants are superior than pure titanium implants by means of stability at 8 weeks(60th day). Titanium-zirconium alloy may be the dominant material in implant material choice in order to increase clinical implant success.