Adli bilişim: Banka dolandırıcılık tekniklerinin analizi
Digital forensic: Bank fraud techniques analysis
- Tez No: 689641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Adli bilişim ve araştırma tekniklerini kullanmak, farklı türdeki dijital depolama cihazlarının veri alma ve analizine yönelik bir yoldur. Adli bilişim teknikleri ile kayıp ya da hasarlı veriler depolama ortamından çıkarılabilir. Veriler, adli bilişim endüstrisi ve çalışmasının ana bileşeni olarak adlandırılır. Bu yüzden her kuruluş ya da birey için endişe kaynağıdır ve yayılmaları göz ardı edilemez. Şirketler, kurumsal veri güvenliğini sağlamak için binlerce dolar harcamaktadır. Bu nedenle, veri koruma, veri hırsızlığı (siber saldırı) veya kayıplarından sonra alınacak büyük ölçekli güvenlik açıklarının değerlendirilmesine yardımcı olur. Siber saldırıların sayı ve şiddeti hızla artmaktadır. Saldırı meydana geldiğinde, saldırıya uğrayan kuruluşların önceden belirlenmiş eylemleri vardır. Adli bilişim, internet ile ilgili hırsızlığın yapılıp yapılmadığını kanıtlamak için dijital verilerin toplanması ve analizini içerir. Bu tez çalışmasında adli bilişim banka dolandırıcılık teknikleri ve bundan korunma yöntemlerinden bahsedilecektir. Günümüzde en çok karşılaşılan bilişim suçları ATM ve internet ortamında gerçekleşmektedir. Bu yüzden, çalışma kapsamında belirtilen siber suçlardan ATM dolandırıcılığı ve internet dolandırıcılığı örnek olayları üzerinde durularak ve farkındalık yaratmak için anket yapılıp çalışma sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Using digital forensic and research techniques is a way to get data and analyze different types of digital storage devices. With digital forensic techniques, lost or damaged data can be removed from the storage media. The data is called the digital forensic industry and its main component. Therefore, it is a concern for every organization or individual and its spread cannot be ignored. Companies spend thousands of dollars to ensure corporate data security. So that, data protection helps assess large-scale vulnerabilities that will be recovered after data theft (cyber attack) or loses. The number and severity of cyber attacks are increasing rapidly. When the attack occurs, the attacked organizations have predetermined actions. Digital forensic involves the collection and analysis of digital data to prove whether internet-related theft is being done. In this thesis, digital forensic bank fraud techniques and protection methods will be discussed. The most common information technology crimes occur in ATM and Internet today. Therefore, the study will be terminated with an emphasis on the cases of ATM fraud and Internet fraud from cybercrime specified in the study and to raise awareness.