Siber suç soruşturmalarında adli bilişim incelemeleri
Forensic exami̇nati̇ons in cyber crime i̇nvesti̇gati̇ons
  1. Tez No: 422107
  2. Yazar: YASİN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, siber suç soruşturmaları başta olmak üzere adli makamlarca yürütülmekte olan neredeyse tüm soruşturmalarda, adli bilişim incelemelerinin kullanılmasının soruşturmanın akıbeti açısından gerekliliği incelenmiştir. Çalışmada siber suç soruşturmalarında delil elde etme yöntemlerinde kullanılan adli bilişim teknolojisi ve incelemelerde kullanılan donanım ve yazılımlardan bahsettikten sonra, çalışma kapsamında bir senaryo oluşturulmuştur. Oluşturulan senaryo çerçevesinde Banka ve/veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması suçu soruşturması gerçekleştirildiği varsayılarak, soruşturma sonucunda tespit edilen şüphelinin adresinde arama ve el koyma işlemi gerçekleştirilmiş ve işlem neticesinde üç adet dijital materyal elde edilmiştir. Dijital materyallerin asılları üzerinde inceleme işleminin yapılması delil bütünlüğünü bozacağından, elde edilen üç adet dijital materyalin adli kopyaları alınarak delil bütünlüğünün korunduğunu gösterir“hash değerleri”tespit edilmiş ve adli kopyalar üzerinde inceleme işlemi gerçekleştirilmiştir. İnceleme işlemi neticesinde, senaryo kapsamında elde edilen ve üzerinde inceleme işlemi gerçekleştirilen dijital materyaller içerisinde Banka ve/veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması suçuna konu olan bilgi ve belgeler tespit edilmiştir. Tespit edilen bilgi ve belgelerin ayrıntılı bir şekilde belirtildiği inceleme raporu, anlaşılır bir dil kullanılarak tanzim edilmiş ve adli makamlara teslim edilmeye hazır hale getirilerek çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nearly all the investigations being conducted by the judicial authorities, especially cyber crime investigation, forensics requirements in terms of the outcome of the investigation of the use of investigation have been examined. After working in talking about the technology used in computer forensics and analysis hardware and software used in the methods of obtaining evidence in cybercrime investigation, it has created a scenario under study. In the framework of scenario the bank and / or credit cards, assuming Abuse criminal investigation is carried out, the investigation resulted in the suspect's address detected was carried out search and seizure operations and in the process result obtained three pieces of digital material. Would compromise the integrity of evidence made the review process on the originals of digital materials indicates that preserve the integrity of evidence on three digital material legal copy obtained“hash values”have been identified and the review process on forensic copies were carried out. In the review process as a result, obtained under scenario and in the review process carried out by the Bank of digital materials and / or information and documents that are subject to the Credit Card Abuse of crime have been identified. A thorough examination of the detected information and documents that report stated, was drawn up using a simple language and is no longer allowed to work by making ready to be delivered to judicial authorities.