Applying psychogenic needs to Black Desert Online
Psikojenik ihtiyaçların Black Desert Online'a uygulanması
  1. Tez No: 689640
  2. Yazar: AYŞE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Video oyunlarıyla ilgili çok sayıda araştırma yürütülmesine rağmen, oyuncu psikolojisini dikkate alıp oyunlarla psikolojik ihtiyaçların bağlantısını inceleyen çok az sayıda çalışma vardır. Oyun araştırmacıları bir kimsenin motive olabilmesi için kişinin ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini öne sürmekte veya oyunculara motivasyon kaynakları göz edilerek istediklerinin verilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bununla birlikte, bu önerileri psikolojik ihtiyaçlar bağlamında mevcut oyunlara uygulayan çok az sayıda çalışmaya rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Murray tarafından tanımlanan psikojenik ihtiyaçların (güç, maddi, hırs, duysal, bilgi ve sevgi) bir devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyununa (MMORPG) uygulanabilirliğini ölçmek ve motivasyon kaynağı, oyuncu modelleme ve oyunlardaki psikolojik ihtiyaçların ilişkisini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Although a lot of research has been conducted on video games, there are very few studies that take player psychology into account and observe the relevance of the psychological needs to games. Game researchers claim that a person has to satisfy his/her needs in order to be motivated or state that players should be given what they wish considering their source of motivation. However, it is hard to encounter any studies that have applied these suggestions to actual games in terms of psychological needs. The aim of this study is to determine whether the psychogenic needs (power, materialism, achievement, sensual, information, affiliation) defined by Murray are applicable to a massively multiplayer online role-playing game (MMORPG) and discuss the correlation between the source of motivation, player modelling and psychological needs in games.