Aksesuar derin peroneal sinir sıklığının elektrofizyolojik olarak saptanması
Electrophysiological determination of the accessory deep peroneal nerve tension
  1. Tez No: 689642
  2. Yazar: BETÜL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜLŞAH KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Anormal sinir innervasyonları elektrofizyolojik çalışmalarda yanlış yorumlara neden olabilecek önemli nedenlerdendir. Aksesuar derin peroneal sinir alt ekstremitede en sık görülen anormal sinir innervasyonudur. Bu çalışmanın amacı elektrofizyolojik olarak saptanabilen aksesuar derin peroneal sinir sıklığını göstermektir. Kesitsel olan bu çalışmada Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine 01.01.2019-01.01.2020 tarihleri arasında başvuran ve çalışamaya alınma kriterlerini sağlayan sağlıklı gönüllüler elektrofizyolojik olarak incelenmiştir. Tüm katılımcılara rutin sinir iletim çalışması olarak bilateral alt ekstremite sural ve yüzeyel peroneal sinir duyu iletim çalışması, tibial ve peroneal sinir motor iletim çalışması yapılmıştır. Peroneal sinir motor iletim çalışmasında standart uyarım yerlerine ek olarak aksesuar derin peroneal sinir varlığını göstermek için lateral malleol arkasından uyarım yapılmıştır. İstatiksel analiz için SPSS 25 versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abnormal nerve innervations are one of the important reasons that may cause misinterpretations in electrophysiological studies. Accessory deep peroneal nerve (ADPN) is the most common abnormal nerve innervation in the lower extremity. The aim of this study is to show the frequency of accessory deep peroneal nerve detectable electrophysiologically. In this cross-sectional study, healthy volunteers who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation Clinic of Karabuk University Training and Research Hospital between 01.01.2019 and 01.01.2020 and who met the inclusion criteria for study were examined electrophysiologically. As a routine nerve conduction study, bilateral lower extremity sural and superficial peroneal nerve sensory conduction study, tibial and peroneal nerve motor transmission study was performed to all participants. In addition to the standard places of stimulation in peroneal nerve motor transmission work has been stimulated from the back of the lateral malleol to indicate the presence of the accessory deep peroneal nerve. SPSS 25 version was used for statistical analysis.