Radikal sistektomi operasyonu geçiren hastalarda postoperatif komplikasyonların preoperatif öngörücüleri; operasyon öncesi yapılan tomografi yardımlı pelvik çap ölçümünün cerrahi ve hasta sonuçları üzerinde etkisi olabilir mi?
Preoperative predictions of postoperative complications in patients undergoing radical cystectomy; can a pre-operational tomography assisted pelvic diameter measurement have an effect on surgery and patient results?
  1. Tez No: 689657
  2. Yazar: ANIL ERDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SALİH SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada kas invaziv veya yüksek risli mesane tümörü nedeniyle radikal sistektomi+üriner diversiyon operasyonu yapılan hastalarda postoperatif komplikasyonları belirlemede pelvis çaplarının etkinliği retrospektif olarak araştırılmıştır. Ayrıca operasyon öncesi operatif zorluk ve gelişebilecek olası komplikasyonları etkileyebilecek faktörlerin öngörülebilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde Eylül 2012-Mart 2020 tarihleri arasında mesane kanseri tanısı ile radikal sistektomi operasyonu uygulanan 79 erkek hastanın demografik bilgileri kaydedildi. Pelvik boyutları tarif eden ölçümler; üst konjugat (UC), alt konjugat (LC), pelvik derinlik (PD), apikal derinlik (AD), interspinöz mesafe (ISD), kemik femoral (BFW) ve yumuşak doku genişliği (SW) preoperatif BT yardımıyla ölçüldü. ISD, BFW, SW indeksleri sırasıyla ISD/AD, BFW/AD, SW/AD olarak tanımlandı. Patoloji raporunda bildirilen sonuçlar, postoperatif Clavien-Dindo komplikasyon sistemine göre izlenen komplikasyonlar ve çeşitleri, 90 gün içerisinde mortalite izlenen hastalar kaydedildi. Radikal sistektomi prosedüründeki operatif zorluk göstergeleri olarak; operasyon süresi, perioperatif tahmini kanama miktarı, hospitalizasyon süresi incelendi. Operatif zorluk, cerrahi sınır pozitifliği, 90 gün içinde gelişebilecek komplikasyonları ve mortaliteyi öngörebilmek için SPSS 23.0.0 programı yardımıyla çoklu doğrusal regresyon ve iki durumlu (binary) lojistik regresyon analizleriyle değerlendirildi. BULGULAR: Perioperatif olarak 8 hastada komplikasyon izlenirken, doksan gün içerisinde 79 hastanın 52'sinde 96 adet komplikasyon izlenmiştir (%65,8).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In this study, the effectiveness of pelvic diameters in determining postoperative complications in patients who underwent radical cystectomy + urinary diversion operation due to muscle invasive or high-risk bladder tumor was investigated retrospectively. In addition, it was spesific aimed to predict the factors that may affect the operative difficulty and possible complications before the operation. METHODS: Demographic information of 79 male patients who underwent radical cystectomy with the diagnosis of bladder cancer between September 2012 and March 2020 in our clinic was recorded. Measurements describing pelvic dimensions; upper conjugate (UC), lower conjugate (LC), pelvic depth (PD), apical depth (AD), interspinous distance (ISD), bone femoral (BFW) and soft tissue width (SW) were measured by preoperative CT. ISD, BFW, SW indexes were defined as ISD/AD, BFW/AD, SW/AD, respectively. The results reported in the pathology report, complications and types according to the postoperative Clavien-Dindo complication system, and patients with mortality within 90 days were recorded. As indicators of operative difficulty in the radical cystectomy procedure; operative time, perioperative estimated blood loss, hospital stay were evaluated. Operative difficulty, positive surgical margins, in order to predict mortality and complications that may develop within 90 days; the findings are evaluated through multiple linear regression and binary logistic regression analyses in SPSS 23.0.0. software environment. FINDINGS: While complications were observed in 8 patients perioperatively, number of 96 complications were observed in 52 of 79 patients within ninety days (%65,8).