Radikal sistektomi uygulanan mesane tümörü hastalarında preoperatif lökositoz ile nötrofil ve lenfosit sayısının prognoza etkisinin araştırılması
The prognostic affect of preoperative leucocytosis, neutrophil and lymphocyte count in patients who underwent radical cystectomy with diagnosis bladder cancer
  1. Tez No: 820620
  2. Yazar: CİHAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç Mesane tümörü tanısı ile radikal sistektomi yapılan hastalarda preoperatif lökositoz, nötrofili, lenfopeni ve nötrofil/lenfosit oranı (NLO) gibi hematolojik parametrelerin prognoza etkisini incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod Kliniğimizde Ocak 1990 ve Haziran 2013 yılları arasında mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi operasyonu yapılan 369 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Dahil edilme kriterlerine uyan 286 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Hastalarda yaş, cinsiyet, patolojik evre, lenf nodu tutulumu, preoperatif hidronefroz varlığı, histolojik subtip (ürotelyal karsinom-ürotelyal karsinom dışı), cerrahi sınır pozitifliği, lenfovasküler invazyon bulunması kayıt edilmiştir. Lökositoz, nötrofili, lenfopeni ve nötrofil/lenfosit oranının hastalığa bağlı sağkalım üzerindeki etkisi tek değişkenli ve çok değişkenli analizler yapılarak değerlendirilmiştir. Bunun yanında, lökositoz ile diğer faktörler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular Yapılan tek değişkenli analizde preoperatif lökositoz, nötrofili ve NLO hastalığa bağlı sağkalımda olumsuz prediktörler olarak saptanmıştır. Lenfopeni ile prognoz açısından ilişki saptanmamıştır. Çok değişkenli analizde lökositoz, evre, lenf nodu tutulumu varlığı, histolojik tür, grade ve yaş hastalığa özgü sağkalımda bağımsız prediktörler olarak saptanmıştır. Yapılan istatiksel analizde lökositozu olan hastalarda, olmayanlara göre ileri evre hastalık, yüksek gradeli hastalık ve lenfovasküler invazyon oranı daha yüksek tesbit edilmiştir. Sonuç Lökositoz mesane kanseri tanısıyla radikal sistektomi yapılan hastalarda prognoza etki eden bağımsız prognostik faktör olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE The aim of our study was to evaluate the prognostic effects of hematologic parameters like preoperative leukocytosis, neutrophilia, lymhopenia and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) in patients who underwent radical cystectomy with diagnosis of bladder cancer. Material-Metods The medical records of 369 patients who underwent radical cystectomy with diagnosis of bladder cancer, between January 1990 and June 2013, were reviewed retrospectively. 286 patients were included into the study who fullfilled the inclusion criteria. Age, gender, pathologic stage, lymph node involvement, preoperative hydronephrosis, histologic subtype, surgical margin status and lymphovascular invasion were recorded for every patient. Univariate and multivariete analysis were performed to determine the prognostic affect of preoperative leukocytosis, neutrophilia, lymhopenia and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) on disease specific survival. Additionally, the correlation between leukocytosis and other factors were evaluated. Results According to the univariate analysis preoperative leukocytosis, neutrophilia and NLR were detected as negative prognostic factors on disease specific survival. There was no correlation for lymphopenia regarding prognosis. Preoperative leukocytosis, stage, lymph node involvement, histologic subtype, grade and age were determined as independent prognostic factors for disease specific survival, on multivariete analysis. The patients with leukocytosis had higher stage, grade and lymphovascular invasion. Conclusion Preoperative leukocytosis was detected as an independent prognostic factor in bladder cancer patients who underwent radical cystectomy.