İnvaziv mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi operasyonu yapılan hastalarda preoperatif pan-immune enflamasyon değerinin sağ kalıma etkinliğinin değerlendirilmesi
The impact of preoperative pan-immune inflammatory value on survival in patients undergoing radical cystectomy operation DUE to invasive bladder cancer
- Tez No: 796759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ BAŞTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ Non-metastatik kasa invaze mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi operasyonu yapılan hastaların preoperatif PIV'nin genel sağ kalım, hastalıksız sağ kalım ile olan ilişkisini değerlendirmeyi planladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda Ocak 2014 ile Ocak 2022 yılları arasında merkezimizde non-metastatik kasa invaze mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Dışlama kriterleri sonrası çalışmamıza 119 hasta dahil edildi. PIV“(monosit sayısı x nötrofil sayısı x platellet sayısı) / (lenfosit sayısı)”formülü ile hesaplandı.İstatistik analizde IBM SPSS 25 kullanılmıştır. PIV'nin ideal kesme değerleri ROC eğrisi analizi ile tespit edilmiştir. PIV'nin sağ kalım üzerine etkilerinin tespit edilebilmesi için Kaplan-Meier analizi kullanılmıştır. P değeri 0,05 olarak alınmıştır. BULGULAR Hastaların yaş ortalaması 65±14 idi. Ortalama takip süresi 36 ay idi. Genel sağ kalım süresi ortalama 36.2 ay, progresyonu olanların hastalıksız sağ kalım süresi 13.5 ay idi.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the association between preoperative pan-immune inflammation value (PIV) and overall survival (OS) and disease-free survival (DFS) in patients who underwent radical cystectomy for non-metastatic muscle-invasive bladder cancer. MATERIAL AND METHOD A total of 119 patients with non-metastatic muscle-invasive bladder cancer who underwent radical cystectomy at our institution between January 2014 and January 2022 were included in this retrospective study. PIV was calculated using the formula (monocyte count × neutrophil count × platelet count) / lymphocyte count. IBM SPSS 25 was used for statistical analysis. Ideal cutoff values for PIV were determined using ROC curve analysis. Kaplan-Meier analysis was used to evaluate the impact of PIV on survival outcomes. RESULTS The mean age of patients was 65±14 years, and the mean follow-up duration was 36 months.