Evre IV mesane kanseri tanılı hastaların sistektomi materyallerinde tropomiyozin reseptör kinaz (TRK) proteini ekspresyonunun belirlenmesi
Evaluation of tropomyosin receptor kinase (TRK) protein expression in cystectomy specimens of patients with stage IV bladder cancer
- Tez No: 689678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Evre IV mesane kanseri tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğu ve kötü prognoza sahip bir hastalıktır. TRK reseptörleri ve mutasyonları karsinogenezisle ilişkilendirilmiştir ve larotrektinib ve entrektinib gibi anti-TRK tedavi modalitelerinin solid tümörlerde etkinlikleri yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada evre IV mesane kanserinde TRK reseptörlerinin ekspresyonunun immünohistokimyasal olarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Evre IV mesane kanseri tanısıyla takip edilen hastaların sistektomi materyallerindeki tümör dokularında anti-pan TRK antikoru (EPR17341) ile TRK ekspresyonu immünohistokimya ile saptanmıştır. Hastaların klinik ve patolojik verileri hasta dosyaları ve hastane kayıtları üzerinden retrospektif olarak taranmıştır. Bulgular: Ortanca yaşı 62 (35-81) olan 55 erkek (%91.7) ve 5 kadın (%8.3) toplam 60 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların genel sağkalımı 49.5 ay, sistektomi sonrası progresyonsuz sağkalım 19 ay olarak bulunmuştur. Hastalardan 2'sinde (%3.3) immünohistokimyasal olarak TRK ekpresyonu tespit edilmiştir. Non-neoplastik üroteliyum, T ve B lenfositler, stroma ve kas doku TRK ekspresyonu açısından negatif olarak saptanmıştır. Sonuç: TRK ekspresyonu mesane kanserinde oldukça düşük oranda görülmektedir. Bu bulgu diğer sık görülen kanser türlerindeki TRK ekspresyon frekansı ile uyumludur. İleri evre mesane kanserinin kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları açısından TRK dahil olmak üzere diğer sinyal yolakları ve karsinogenezis molekülleri açısından araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Metastatic bladder cancer has limited treatment options and a poor prognosis. TRK receptors and their mutations have been associated with carcinogenesis and the efficacy of anti-TRK treatment modalities such as larotrectinib and entrectinib in solid tumors has been demonstrated in various clinical studies. The aim of the study is to investigate the expression of TRK receptors in stage IV bladder cancer. Material and Method: TRK expression were detected by immunohistochemistry with anti-pan TRK antibody (EPR17341) in tumor tissues from cystectomy materials of patients with stage IV bladder cancer. The clinical and pathological data of the patients were retrospectively collected from patients' files and hospital records. Results: A total of 60 patients, 55 male (91.7%) and 5 female (8.3%), with a median age of 62 (35-81) were included in the study. The overall survival of the patients was 49.5 months, and the progression-free survival after cystectomy was 19 months. TRK expression was detected in 2 of the patients (3.3%) immunohistochemically. Non-neoplastic urothelium, T and B lymphocytes stroma and muscle tissue were found to be negative for expression of TRK. Conclusion: TRK expression is observed at a very low rate in bladder cancer. This finding is consistent with the frequency of TRK expression in other common cancer types. Advanced bladder cancer needs to be investigated further in terms of signal-pathways and carcinogenesis molecules, including TRK, in order to ameliorate personalized treatment approaches.